24.12.03
VIII Konferencja Kultury Bezpieczeństwa w Transporcie Kolejowym
W dniu 28.11.2024 w Warszawie na Politechnice Warszawskiej odbyła się VIII Konferencja Kultury Bezpieczeństwa w Transporcie Kolejowym zorganizowana przez Urząd Transportu Kolejowego.
Na początku roku 2024 Zespół Szkół Logistycznych we Wrocławiu, złożył wniosek do UTK o możliwość podpisania deklaracji w prawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.
Po spełnieniu wymogów prezes UTK zaprosił Zespół Szkół Logistycznych we Wrocławiu na VIII konferencję w celu podpisania deklaracji.
01
Konferencja odbyła się w auli Politechniki Warszawskiej w gmachu fizyki
02
Wystąpienie Prezesa UTK
03
W oczekiwaniu podpisania deklaracji
04
Wystąpienie Pan Oskara Olejnika
05
Uroczyste podpisanie deklaracji
Na prośbę Pani Dyrektor, szkołę naszą reprezentował nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu kierunków kolejowych pan Oskar Olejnik, który w tym dniu podpisał deklarację w imieniu Pani Dyrektor. Deklaracja zobowiązuje każdego sygnatariusza do:
- kreowania prawidłowych postaw w pracy związanej bezpośrednio z ruchem pociągów.
- Obliguje to każdego sygnatariusza do przestrzegania procedur dla zapewnienia bezpiecznego ruchu kolejowego.
Dotyczy to również placówek oświatowych w których są prowadzone kierunki związane z transportem kolejowym, aby placówki te czynnie przez nauczycieli przedmiotów zawodowych na kierunkach kolejowych kreowały i nauczały uczniów o przestrzeganiu procedur mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu kolejowym.
Polega to między innymi na tym, żeby nauczyciele przedmiotów zawodowych informowali przyszłych adeptów zawodów kolejowych, że w transporcie kolejowym nie ma dróg na skróty i każda procedura związana z ruchem pociągów ma na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa.
Jest to szczególne wyróżnienie dla Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, a zarazem wyzwanie dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy muszą te prawidłowe postawy zaszczepić w przyszłych adeptach sztuki kolejowej.
24.11.28
Innowacja pedagogiczna - przewoźnicy towarowi
W dniu 26.11.2023 r. odbyły się zajęcia edukacyjne Innowacje Pedagogiczne pn. "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny" u przewoźnika w ruchu towarowych w Sekcji Utrzymania i Napraw Pojazdów Trakcyjnych Wrocław Brochów Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu "PKP CARGO w restrukturyzacji" S.A.
Przed rozpoczęciem zajęć na terenie Zakładu odbyły się obowiązkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące na terenie działalności Zakładu we Wrocławiu przeprowadzone przez Panią Dagmarę.
Młodzież z klasy III technikum o kierunku technik transportu kolejowego oraz IV klasy technikum o kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik transportu kolejowego pod czujnym okiem nauczyciela, Pana Aleksandra Polakowskiego, który kilkadziesiąt lat pracował właśnie na tej Sekcji przedstawił poszczególne stanowiska związane z budową, utrzymaniem pojazdów trakcyjnych eksploatowanych przez Spółkę - Zakład Dolnośląski we Wrocławiu "CARGO w restrukturyzacji" S.A. oraz odpowiadał za pytania zadawane przez młodzież. Dodatkowo uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z pracą na nastawni (Punkt Kontrolny) pojazdów trakcyjnych WB22 należącej do PKP CARGO S.A. Pan nastawniczy odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez młodzież związanej z tym zawodem.
01
Szkolenie uczestników zajęć z zakresu bhp
02
Szkolenie uczestników zajęć z zakresu bhp
03
Uczennica z klasy III TK podpisuje przeprowadzone szkolenie bhp
04
Uczestnicy zajęć na hali Sekcji Wrocław Brochów
05
Uczeń z klasy IV TKE podczas oględzin silników trakcyjnych na SM42
06
Uczeń z klasy IV TKE na pojeździe trakcyjnym SM42
07
Uczniowie Technikum nr 12 na hali Sekcji Wrocław Brochów
08
Uczniowie Technikum nr 12 na hali Sekcji Wrocław Brochów
09
Prezentacja nowoczesnego pojazdu trakcyjnego, lokomotywy ET26 DRAGON
10
Prezentacja nowoczesnego pojazdu trakcyjnego, lokomotywy ET26 DRAGON
11
Prezentacja nowoczesnego pojazdu trakcyjnego, lokomotywy ET26 DRAGON
12
Uczniowie Technikum nr 12 w trakcie oczekiwania na wejście do Punktu Kontrolnego
Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, opiekunowie wycieczki oraz młodzież składają na ręce Pana Dyrektora Zakładu Dolnośląskiego we Wrocławiu a także Pani Dagmary, serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu tych zajęć.
Sprawozdanie przygotowali: Roland Potoczny Aleksander Polakowski
24.11.25
Wycieczka zawodoznawcza - Zakład Linii Kolejowych we Wrocławiu
W dniu 18.11.2024 r. w ramach współpracy odbyły się zajęcia praktyczne u Zarządcy Infrastruktury Kolejowej - Zakładu Linii Kolejowych we Wrocławiu - Sekcja Wrocław Brochów.
Młodzież z klasy II i III technikum Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu o kierunku technik transportu kolejowego w ramach w zajęć edukacyjnych mogła zapoznać się z pracą, obowiązkami dyżurnego ruchu na LSC Wrocław Muchobór oraz nastawni wyposażonej w prowadzeniu ruchu na zasadzie działania przekaźników na podg Wrocław Muchobór.
Pod czujnym okiem i z dużym zaangażowaniem pracę dyżurnego ruchu na w/w. nastawniach zajęcia prowadził Naczelnik Sekcji Pan Sławomir Pietrzak oraz Instruktor Działu kontroli i instruktażu Zakładu Linii Kolejowych we Wrocławiu Pan Patryk Perlikowski. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem, wiedzą i aktywnością. Było dużo pytań, gdzie Pan Naczelnik i Pan Instruktor na wszystkie zadawane pytania udzielali wyczerpującej odpowiedzi z dużym naciskiem na łatwy zrozumiały przekaz nauczania, zagadnień związanych z prowadzeniem ruchu pociągów.
Młodzież mogła zobaczyć jak jest przygotowywana droga przebiegu dla pociągu na dwóch różnych nastawniach w uwzględnieniem występujących utrudnień w prowadzeniu ruchu, między innymi z zasadą informowania przez system DSAT.
01
Grupa uczniów przed Zakładem Linii Kolejowych
02
Uczniowie klasy kolejowej w pociągu
03
Podczas obowiązków dyżurnego ruchu kolejowego
W imieniu Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, opiekunów oraz młodzieży składamy serdeczne podziękowania dla Pana Dyrektora Zakładu PLK we Wrocławiu, Panu Naczelnikowi Sekcji Wrocław Brochów, Panu Instruktorowi za możliwość przeprowadzenia tak ciekawych zajęć.
Dziękujemy za duże zaangażowanie i merytoryczną wiedzę przekazaną przez Pana Naczelnika i Pana Instruktora, którzy nadzorowali ze strony Pracodawcy całe zajęcia.
Z poważaniem Roland Potoczny Aleksander Polakowski
24.11.15
Lokalne Centrum Sterowania
W dniu 30.10.2024 r. w ramach zajęć edukacyjnych młodzież z klasy V technikum o kierunku technik transportu kolejowego w sali lekcyjnej, gdzie prowadzone są lekcje z zakresu kolejnictwa, zaprezentowała z jednoczesnym omówieniem zasady działania lokalnego centrum sterowania (LCS).
Po raz pierwszy uczniowie z klasy II TK mogli samodzielnie pod nadzorem uczniów z klasy V TK i nauczyciela, prowadzić ruch pociągów jaki odbywa się w rzeczywistości.
01
Uczeń z klasy V TK na jednym ze stanowisk LCS prowadzenia ruchu pociągów w Technikum nr 12
02
Uczniowie z klasy II TK na stanowisku LCS w Technikum nr 12
Młodzieży z klasy II TK takie zajęcia bardzo się podobały. Mogli również zapoznać się z dokumentacją, rozkazami pisemnymi niezbędnymi do prowadzenia ruchu pociągów.
Opracował: Roland Potoczny
24.11.14
KOLSTER
W dniu 06.11.2024 r. naszą szkołę odwiedziła firma "KOLSTER" z Olsztyna, która specjalizuje się w produkcji mechanicznych i elektromechanicznych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
Wszystkie wyroby podlegają certyfikacji, mają aktualne i aktualizowane świadectwa dopuszczenia do eksploatacji wydane przez Urząd Transportu Kolejowego.
W ramach współpracy firma wyposażyła naszą szkołę (klasę do prowadzenia zajęć z zakresu kolejnictwa) w nową /szafę/z zamkami zwrotnicowymi, które służą do awaryjnego zamykania zwrotnic rozjazdów podczas przeszkód w ich prawidłowym działaniu.
01
Szafa z zamkami zwrotnicowymi - szafa zamknięta
02
Szafa z zamkami zwrotnicowymi - szafa otwarta
03
Szafa z zamkami zwrotnicowymi - prezentacja szafy przez ucznia
Są to następujące zamki:
- spona iglicowa,
- zamek trzpieniowy typu EEZ-1,
- uniwersalny zamek zwrotnicowy typu UZZ-1.
Zamki te pozwolą naszym uczniom poznać ich zasadę działania i umożliwią im przeprowadzanie ćwiczeń w zastosowaniu na zwrotnicach rozjazdów.
24.11.04
Wycieczka zawodoznawcza - klasa IV TKE
Fabryka Volkswagen POLSKA
W dniu 30.10.2024 r. młodzież z klasy IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego była na wycieczce w Poznaniu - w fabryce Volkswagen POLSKA. Volkswagen Poznań to fabryka samochodów dostawczych i komponentów. Od 20 lat w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy, a we Wrześni produkowane są wersje modelu VW Crafter oraz MAN TGE. Stąd samochody trafiają na rynki całego świata. W Poznaniu produkowane są popularne lekkie samochody dostawcze Caddy 5 w 18 wariantach oraz Caddy Maxi w 8 wariantach. Wycieczka była prowadzona przez przedstawiciela zakładu, który w profesjonalny sposób omawiał całą produkcję samochodu tj. od montażu elementów podzespołu samochodu do wyjazdu samochodu z zakładu, praktycznie gotowego dla indywidualnego klienta, czy innych grupowych zamówień.
01
Uczestnicy wycieczki przez wejściem do fabryki Volkswagena w Poznaniu
02
Uczeń z klasy IV TE obok samochodu TARPAN z lat 80-tych
03
Uczniowie w poczekalni Zakładu w Poznaniu
04
Część uczestników wycieczki przed wejściem do hal produkcyjnych samochodów Volkswagen w Poznaniu
05
Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami na jednej z hal produkcyjnych, gdzie przedstawiciel fabryki mógł tylko wykonać pamiątkowe zdjęcie służbowym telefonem z firmy
06
Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami na jednej z hal produkcyjnych, gdzie przedstawiciel fabryki mógł tylko wykonać pamiątkowe zdjęcie służbowym telefonem z firmy
Serdecznie dziękujemy Pani Prezes, Zarządowi Fabryki w Poznaniu za możliwość pokazania młodzieży (w tym przypadku młodzieży z technikum o kierunku kolejowym z Wrocławia) chyba jednej z najnowocześniejszej fabryki samochodów w Europie, a kto wie, czy nie na świecie!!! Młodzież bardzo zadowolona i pod dużym wrażeniem organizacji pracy, wyposażenia itd. Serdecznie dziękujemy przedstawicielowi Zakładu z Poznania za wspaniałą atmosferę i super kontaktem z młodzieżą oraz w sposób profesjonalny przekazanie informacji odnośnie całego procesu technologicznego produkcji samochodów.
Z poważaniem Edyta Kraushar - Zaremba i Roland Potoczny
24.10.18
Pierwsza wycieczka 2024
24.10.18
Lunch z Kurierem
W dniu 11 października 2024 r. odbyła się debata pod hasłem "Od Nauki do Praktyki".
Podstawowe pytanie "Jak efektywnie kształcić specjalistów na przyszłość kolei?"
W debacie brali udział również nauczyciele praktycznej nauki zawodu, Pan Roland Potoczny z Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu oraz Pan Jacek Brańska z Zespołu Szkół w Żarowie.
24.10.16
Wycieczka zawodoznawcza - klasa V technikum o kierunku technik transportu kolejowego
Wycieczka zawodoznawcza - klasa V technikum o kierunku technik transportu kolejowego - ZSL Wrocław
W dniu 16.10.2024 r. w ramach kontynuacji współpracy pomiędzy Zakładem Zachodnim w Poznaniu "PKP Intercity" S.A. a Zespołem Szkół Logistycznych we Wrocławiu, młodzież z klasy V technikum o kierunku technik transportu kolejowego mogła przygotować na oryginalnych drukach kolejowych (Wykaz pojazdów kolejowych w składzie pociągu - dawne R-7 oraz kartę próby hamulca i urządzeń pneumatycznych pociągu) pociąg pasażerski do wyjazdu ze stacji początkowej.
W tym celu oraz jednocześnie udało się wykonać te czynności na przygotowanym, sformowanym składzie pociągu nr 6503/2 relacji Wrocław Główny - Gdynia Główna. Zajęcia te były nadzorowane pod czujnym okiem Pana Andrzeja W. - instruktora d/s. taboru z Zakładu Zachodniego w Poznaniu. Dodatkowo po dojechaniu do składu pojazdu trakcyjnego,, lokomotywy EU160-028 młodzież obserwowała zasadę, procedurę łączenia sprzęgu śrubowego, węża powietrznego oraz roboczego ze składem wagonowym, a także zasadę dokonywania szczegółowej próby hamulca oraz wydania polecenia maszyniście na łączenie sprzęgu WN z lokomotywy ze składem wagonowym.
01
Zajęcia w IC młodzież ZSL z instruktorem
02
Zajęcia w IC młodzież ZSL z instruktorem
03
Uczennica w trakcie dokonywania obliczeń przy próbie hamulcowej
04
Uczniowie Technikum nr 12 we Wrocławiu w trakcie dokonywania obliczeń przy próbie hamulcowej
05
Uczniowie Technikum Kolejowego we Wrocławiu w trakcie dokonywania obliczeń przy próbie hamulcowej
06
Początek składu kolejowego
07
Podczas zajęć w PKP IC
08
Uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych na zajęciach w PKP Intercity
09
Uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych na zajęciach w PKP Intercity
10
Uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych na zajęciach w PKP Intercity
11
Uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych na zajęciach w PKP Intercity
12
EU160-028 procedura sprzęgu kolejowego
13
EU160-028 procedura sprzęgu kolejowego
14
EU160-028 procedura sprzęgu kolejowego
15
Dokument R7 wypełnione przez uczestniczkę z ZSL
16
R-7 wypełniona przez rewidenta IC
17
KPH wypełniona przez uczestnika zajęć z ZSL
18
KPH wypełniona przez pracownika IC
Po dokonanych indywidualnych przez młodzież obliczeniach, wstępnie dokonano porównania wykonanych obliczeń przez uczniów do oryginalnych dokumentów wykonanych przez Pana kierownika pełniącego rolę odprawiacza pociągu. Dokładne sprawdzenie oraz ocenienie wykonanego zadania, młodzież z klasy V razem z nauczycielem Panem Rolandem P. dokonają na lekcjach w szkole.
W tym miejscu w imieniu Dyrekcji Szkoły, młodzieży oraz własnym, chciałbym serdecznie podziękować Panu Dyrektorowi Zakładu Zachodniego w Poznaniu, a także Panom zastępcom Dyrektora tj. Panu Marcinowi Cz. oraz Januszowi K. za pomoc i możliwość zorganizowania tak ciekawych praktycznych zajęć.
Duże słowa uznania przekazuję dla Pana Andrzeja W. - instruktora d/s. wagonów za poświęcony czas i przekazanie bardzo dużo nowych informacji, które zostały wdrożone w procesie przygotowania dokumentacji pociągowej.
Z poważaniem Roland Potoczny
24.10.04
InnoTrans Berlin 2024
W dniu 25.09.2024 młodzież klas kolejowych Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu oraz Zespołu Szkół w Żarowie wzięła czynny udział w XIV edycji międzynarodowych targów transportowych InnoTrans 2024 w Berlinie, które są jednym z największych wydarzeń branży kolejowej w Europie i na świecie.
Podczas tegorocznych targów młodzież z dużym zainteresowaniem oglądała najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie techniki i infrastruktury kolejowej, mobilności, stosowanej w kolejnictwie w Europie, jak i na świecie.
01
Młodzieży z z opiekunami ZSL przed granicą Polską - Niemiecką na tle autobusu którym jedziemy na Międzynarodowe Targi Kolejnictwa INNO
02
Opiekunowie przed lokomotywą wielosystemową
03
Opiekunowie przez wagonem przeznaczonym do przewozu materiałów niebezpiecznych
04
Pani Edyta podczas zwiedzania kabiny maszynisty lokomotywy GRIFFIN_
05
Pan Aleksander przy symulatorze kolei Chin
06
Kabina maszynisty na lokom. GRIFFIN EU200
07
ZESTAW EZT firmy SIEMENS
08
Wagon kolei CD (Vectouro) z V=230 km na godz_
09
Uczniowie z kl. II TK (Krzysztof i Dawid) w kabinie maszynisty Griffina
10
Uczniowie z klasy II TKE w kabinie maszynisty na Griffinie
11
Uczniowie z kl. II TK (Ryszard, Mateusz oraz Wiktor) na tle lokom. GRIFFIN
12
Modele pojazdów kolejowych z Chin
13
Nowoczesny radiotelefon firmy KOLIBER
14
Uczniowie z kl. II TKE (Michał i Olek) w nowoczesnym wagonie
15
Zestaw kołowy z tworzyw sztucznych_
16
Rail Pantograph with Service Options
17
Lokomotywa wielosystemowa firmy STADLER
18
Najnowszy wagon pasażerski dla Spółki PKP Intercity
19
Lokomotywa wielostemowa firmy ALSTOM dla kolei DB
20
Lokomotywa przeznaczona do ruchu towarowego dla kolei Italii
21
Lokomotywy firmy ALSTOM dla kolei DB
22
Nowoczesny zestaw WC łącznie z systemem działania I
23
Nowoczesny zestaw WC łącznie z systemem działania II
24
Zestaw kołowy przeznaczony do max=140 km. na godz_
26
EZT dla kolei DSB firmy TALGO
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się pojazdy trakcyjne prezentowane przez światowych liderów branży transportowej. Na szczególną uwagę zasłużyły pojazdy trakcyjne między innymi lokomotywy "GRIFFIN" Spółki NEWAG produkowane dla "PKP Intercity" S.A. a także np. EZT firmy TALGO, a także lokomotywy Modula BFC, która została zaprezentowana na targach InnoTrans. Modula BFC ma dwa ogniwa paliwowe, każde o mocy 200 kilowatów, uzupełnione baterią o pojemności 160 kilowatogodzin, która znajduje się pod kabiną maszynisty. W przedniej części zamontowano 21 zbiorników wysokociśnieniowych o ciśnieniu 700 barów na wodór - co odpowiada 120 kilogramom. Według producenta powinno to umożliwić ciężką obsługę manewrową przez jeden dzień.
Poza najnowocześniejszymi pojazdami trakcyjnymi, dużym zainteresowaniem cieszyły się systemy bezpieczeństwa prowadzenia ruchu pociągu, budowy infrastruktury kolejowej, wyposażenia pojazdów trakcyjnych, w tym nowoczesne pantografy, zestawy kołowe itd. Technologie w dziedzinie szybkich kolei, a także symulatory pociągów, a w szczególności symulatora kolei chińskich ( z prędkością V=350 km/h).
Uczniowie zwrócili także uwagę na nowinkę technologiczną, stosowaną w USA, w zakresie budowy podkładów kolejowych torowiska z tworzywa sztucznego, pochodzącego recyklingu opon.
Na zakończenie targów młodzież z naszych dolnośląskich szkół złożyła deklaracje, że w przyszłym roku chcą brać czynny udział w Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO w Gdańsku.
Kierownik wycieczki: Roland Potoczny
24.06.18
Rail Buisness Days - Ostrava 2024
W dniach 11-13.06.2024 r. w Ostravie odbyły się Targi Kolejowe Rail Buisness Days.
PKP Intercity w ramach współpracy ze szkołami, oraz zainteresowania młodzieży różnymi wydarzeniami kolejowymi, zaproponowało Nauczycielom i Uczniom Szkół Zakładu Południowego i Zakładu Zachodniego wspólny wyjazd do Ostravy.
01
Młodzież razem z opiekunami przed dworcem kolejowym w Ostrawie
02
Młodzież razem z opiekunami przed dworcem kolejowym w Ostrawie
03
Opiekunowie wycieczki przy lokomotywie spalinowej kolei CD
04
Uczeń z klasy IV TKE podczas obsługi symulatora pojazdu trakcyjnego kolei CD
05
Nauczyciel przy lokomotywie spalinowej kolei CD
06
Uczniowie z klasy ITK na targach w Ostrawie
07
Skład pociągu RegioJet na stacji Ostrawa
08
Skład pociągu pasażerskiego kolei CD
09
Tramwaje przed dworcem kolejowym w Ostrawie
10
Skład pociągu pasażerskiego kolei CD
11
Uczeń z klasy IV TKE razem z maskotką targów kolejnictwa w Ostrawie
12
Uczestnicy wycieczki w oczekiwaniu na wejście na targi Kolejnictwa w Ostrawie
PKP Intercity Centralę Spółki reprezentowała Pani Ewa Moc. W dniu 11.06.2024 r. na zaproszenie PKP Intercity odpowiedziała młodzież z klas kolejowych Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu. W ramach tegorocznej edycji Rail Business Days prezentowało się ponad 100 firm, w tym: Pesa Bydgoszcz, Stadler, czy ČD CARGO. Odbyła się min. debata której motywem przewodnim była przyszła współpraca transgraniczna na linii Ostrawa – Katowice. Na torach w rejonie ekspozycji zewnętrznej można było oglądać pojazdy szynowe takie jak: wagon motorowy – tzw. Slovenská strela (Słowacka Strzała) lokomotywa Alstom TRAXX3 MS od o ČD CARGO, czy jednostka RegioPanter od Grupy koda.
Po wyjściu z Targów młodzież przeszła do Centrum Ostravy, mogła zwiedzić i wyjechać na jeden z najciekawszych obiektów miasta, czyli wieżę widokową z całą panoramą Ostravy i nie tylko.
Autorzy zdjęć: Roland Potoczny, Mateusz Szczuplak, Mikołaj Dudka
24.06.05
Kadra dla przemysłu
W dniu 28.05.2024 r. w ramach współpracy programu "Kadry dla Przemysłu"
młodzież z Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu z klasy II technikum o kierunku technik transportu kolejowego oraz technik elektroenergetyk transportu szynowego mogli uczestniczyć w zajęciach praktycznych na stacji Wrocław Główny - grupie naprawczej "I" oraz na grupie odstawczej "F" Sekcji Utrzymania i Napraw Taboru Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu Spółki "POLREGIO" S.A.
Przed zajęciami praktycznymi w siedzibie Zakładu PR Wrocław, młodzież obowiązkowo została zapoznana z obowiązującymi przepisami BHP. Szkolenie te prowadziła Pani Małgorzata z Działu BHP. Po tym szkoleniu młodzież z opiekunami udała się do Sekcji Napraw i Utrzymania EZT, gdzie pod czujnym okiem pracowników PR Wrocław tj. Pana Roberta, Pana Daniela mogła zapoznać się z budową EZT, a także z zasadą działania układu sterowania, układu hamulcowego na przykładzie EZT - EN71-017. Dodatkowo nauczyciel, pan Roland omówił procedurę napraw, przeglądów EZT użytkowanych przez Spółkę "POLREGIO" S.A.
01
Slajd - obowiązkowe szkolenie BHP
02
Uczniowie z klasy II TK podczas zajęć (wykładu) z zakresu przepisów bhp
03
Hala napraw na grupie "I"
04
Wykład z procedur napraw, przeglądów EZT
05
Zapoznanie z budową, zasadą sterowania pojazdów użytkowanych przez POLREGIO
06
Zapoznanie z zasadą sterowania pojazdów użytkowanych przez POLREGIO
07
Uczen z klasy II TK podczas wykonywania próby hamulca na grupie odstawczej "F" we Wrocławiu pod nadzorem starszego rewidenta taboru kolejowego
08
Uczeń z klasy II TK z wielką uwagą słucha starszego rewidenta taboru podczas omawiania zasad, procedur dokonywania oględzin technicznych taboru oraz zasady wykonywania prób hamulców.
9
Pracownik PR - Pan Tadeusz podczas omawiania uczestnikom wycieczki elementów biegowych EZT
10
Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej na grupie odstawczej "F" na stacji Wrocław Główny
11
Uczeń z klasy II TK w trakcie wykonywania próby hamulca pod nadzorem Pana Tadeusza z PR Wrocław
W dalszej części wycieczki młodzież udała się na grupę odstawczą "F" pod nadzorem nauczycieli, aby zapoznać się z procedurą dokonywania oględzin technicznych taboru, procedury wykonywania szczegółowej oraz uproszczonej próby hamulca wykonywanej przez Pana Tadeusza na EN57-2054 zaplanowanej na pociąg nr 64547/6 do Lublińca, a także z obowiązującą dokumentacją pociągową (np. Mt-543, wypełnianie karty próby hamulca). Podsumowując dzisiejsze zajęcia Pan Robert, Daniel oraz Pan Tadeusz (pracownicy PR Wrocław) pochwali młodzież za dużą wiedzę, zainteresowanie, jednocześnie zapraszając do pracy w Spółce "POLREGIO" S.A. po zakończeniu edukacji w szkole średniej.
W imieniu młodzieży, Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, składam na ręce Pani Dyrektor Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu, Panu Naczelnikowi Sekcji, Pani Małgosi serdeczne podziękowanie za możliwość zorganizowania wycieczki zawodoznawczej.
Roland Potoczny
24.05.25
Transport kolejowy 2024
Już po raz trzeci Zespół Szkół Logistycznych brał udział w VII konferencji pt. "Ogólnopolska Konferencja Naukowo–Techniczna „Transport Kolejowy 2024: Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”.
W tym roku szkołę reprezentowali uczniowie z trzeciej klasy TK, byli to Piotr Prokop i Maja Szewczyk.
01
W drodze na konferencję
02
Powitanie uczestników konferencji
03
10 minut na prezentację
04
Nasi uczniowie prezentują referat
05
Dalsza część prelekcji w towarzystwie komitetu naukowego
06
Pamiątkowe zdjęcie z panem Prezesem UTK
07
Wręczenie wyróżnienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego
08
Wręczenie wyróżnienia Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego
09
Zadowolenie uczniów z otrzymanego wyróżnienia
Odkąd nasza szkoła bierze udział w tych konferencjach jest jedyną szkołą średnią z całej Polski. Pozostałymi uczestnikami są uczelnie wyższe i koła naukowe.
W tym roku uczniowie przygotowali i zaprezentowali referat pt. "Zastosowanie kodów QR w sektorze kolejowym: innowacje i nowe ścieżki". Referat był o wykorzystaniu tych kodów w eksploatacji pojazdów taboru kolejowego. Referat wzbudził zainteresowanie komisji naukowej i wywołał dyskusję wśród koła naukowego.
Uczniowie dostali podziękowanie od zarządu UTK za odwagę i za to, że zdecydowali się wziąć udział jako prelegenci.
Oskar Olejnik
24.04.26
SYMULATOR NEWAG IMPULS oraz EN57AL
W dniu 22.04.2024 r. na zaproszenie Pana Prezesa w Warszawie oraz Pani Dyrektor Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu Spółki "POLREGIO" S.A. w ramach współpracy programu "Kadry dla Przemysłu" po raz kolejny młodzież z Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu z klasy IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego oraz III klasy technik elektroenergetyk transportu szynowego mogła uczestniczyć w zajęciach praktycznych na najnowocześniejszym symulatorze pracy maszynisty "SYMULATOR NEWAG IMPULS" oraz "SYMULATORZE EN57AL" umieszczonego na ruchomej platformie w Centrum Szkolenia POLREGIO w Częstochowie.
Zajęcia odbywały się między innymi w kabinie maszynisty pod nadzorem Pana instruktora maszynistów z Zakładu Dolnośląskiego we Wrocławiu. Zapoznanie z pracą maszynisty obejmowało prowadzenie pociągu na odtworzonych trasach stanowiących odzwierciedlenie rzeczywistej pracy maszynisty. Trasy były różnorodnie konfigurowane z sytuacjami zdarzającymi się w życiu pracy maszynisty pojazdu trakcyjnego.
01
Uczestnicy wycieczki zawodoznawczej
02
Szkolenie zasad BHP w Centrum
03
EZT oczekujący naprawy - przegląd sekcji utrzymania
04
Jazda pojazdem EZT-EN57AL z p. Rolandem Potocznym
05
Stanowisko instruktorskie do prowadzenia EZT-EN57AL
06
Uczennica za sterami Impuls 36WEa
07
Uczniowie na stanowisku instruktora
08
Uczeń za sterami Impuls 36WEa
09
Uczniowie w kabinie EZT na symulatorze
10
Zajęcia na symulatorze
11
EN57 oczekującvy naprawy
12
Uczniowie na symulatorze
13
Uczniowie na symulatorze
14
Uczniowie na symulatorze
Podsumowując dzisiejsze zajęcia Pan instruktor pochwalił młodzież za dużą wiedzę w tym wiedzę dziewczyn. Podkreślił, że przyszli kolejarze z Wrocławia mogą z pełną determinacją podnosić swoje kwalifikacje w uzyskaniu licencji oraz świadectwa maszynisty.
W imieniu młodzieży, Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, składam na ręce Pana Prezesa, Pani Dyrektor Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu, Pani kierownik Ośrodka Szkolenia, serdeczne podziękowanie za wspaniałą wycieczkę zawodoznawczą. Panu instruktorowi za włożony trud w prowadzeniu zajęć, a także za przemiłą atmosferę, przyjęcie młodzieży, poczęstunek a także otrzymane prezenty dla Pani Basi z Centrum Szkolenia POLREGIO w Częstochowie.
Z wyrazami szacunku Rolnad Potoczny
24.03.12
Innowacje Pedagogiczne - 12.03.2024 - PKP Intercity S.A.
W dniu 12.03.2024 r. odbyły się zajęcia praktyczne u przewoźnika "PKP Intercity" S.A. w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny". W tym dniu młodzież z klasy II i IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych z zakresu przygotowania pociągu pasażerskiego nr 6502/3 relacji Wrocław Główny - Gdynia Główna na grupie odstawczej "B" we Wrocławiu Głównym do odjazdu. Uczniowie z w/w. klas mogli zobaczyć, jak wykonuje się szczegółową próbę hamulca z uwzględnieniem przeprowadzenia szczelności składu pociągu, a także zasadę działania hamulca szynowego oraz urządzenia "RAPID". Czynności związane z próbą hamulca dokonywał rewident taboru oraz starszy rewident taboru Pan Krzysztof Makuch, który wyjaśniał procedurę wykonywania próby hamulca oraz odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez młodzież. Natomiast mistrz Pan Dominik Miśko w sposób bardzo dokładny omówił budowę oraz zasilanie układu sterowniczego w wagonach w składzie pociągu. W dalszym dniu zajęć uczniowie mogli zapoznać się z pracą na nastawni we Wrocławiu należącej do Intercity. Na zakończenie tego ciekawego dnia zajęć praktycznych, uczniowie zapoznali się z budową wagonów pasażerskich oraz budową zestawu kołowego z uwzględnieniem elementów tocznych, a także wad, usterek, które mogą wystąpić na zestawach kołowych obręczowych oraz na zestawach kołowych bez obręczowych tzw. monoblokach na Wagonowni "PKP Intercity" S.A.
IC1
Uczniowie z ZSL na grupie odstawczej " B" Spółki PKP Intercity S.A.
IC2
Uczniowie z ZSL na grupie odstawczej " B" Spółki PKP Intercity S.A.
IC3
Uczniowie przy składzie pociągu nr 6502/3 na tle pojazdu trakcyjnego EU160-026 Grffin
IC4
Oczekiwanie młodzieży, rewidenta taboru kolejowego oraz mistrza na lokomotywę do składu pociągu nr 6502/3
IC5
Tablica relacyjna na składzie pociągu nr 6502
IC6
Pan maszynista na lokomotywie EU160-026 Spółki "PKP Intercity" S.A.
IC7
Wyposażenie kabiny maszynisty na pojeździe trakcyjnym, lokomotywie EU160-026 Spółki "PKP Intercity" S.A
IC8
W oczekiwaniu na dokonywanie próby hamulca.
IC9
Rewident podczas zakładania manometru na ostatnim wagonie składu pociągu nr 6502
IC10
Sprawdzenie szczelności składu pociągu nr 6502 podczas dokonywania próby hamulca
IC11
Uczeń z klasy II technikum sprawdza działanie urządzenia RAPID
IC12
Nauczyciel omawia elementy wagonu znajdujące się w podwoziu wagonu pasażerskiego
IC13
Uczniowie z klasy II technikum na nastawni wykonawczej Spółki "PKP Intercity" S.A.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem, dużą wiedzą i aktywnością.
W imieniu Pani Dyrektor Szkoły oraz własnym składam serdeczne podziękowania dla Pana Dyrektora Zakładu Zachodniego w Poznaniu, Pana Dyrektora d/s. handlowych, a także Panu Naczelnikowi Sekcji Eksploatacji oraz Utrzymania Taboru we Wrocławiu, Panu Naczelnikowi Wagonowni za możliwość przeprowadzenia tych zajęć. Dziękujemy za duże zaangażowanie i merytoryczną wiedzę przekazaną przez Pana starszego rewidenta taboru kolejowego Krzysztofa Makuch, a także mistrzowi Panu Dominikowi Miśko, który nadzorował ze strony pracodawcy całe zajęcia.
24.02.01
Brochów PKP Cargo
W dniu 30.01.2024 r. odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne pn. Innowacje Pedagogiczne "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny" u przewoźnika w ruchu towarowym w Sekcji Utrzymania i Napraw Pojazdów Trakcyjnych, Sekcji Przewozów i Eksploatacji Wrocław Brochów Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu "PKP CARGO" S.A. Przed rozpoczęciem zajęć na terenie Sekcji został przeprowadzony instruktaż z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące na terenie działalności powyższych Sekcji we Wrocławiu Brochów.
01
Tablica informująca o odbywających się zajęć edukacyjnych
02
Lokomotywa spalinowa ST44-1246 po przeglądzie
03
Uczestnicy zajęć przy lokomotywnie ST44-1246
05
Klasa III TKE i IV TK na tle lokomotywy ST44-1246 z opiekunem
06
Uczennica klasy III TK za sterami ST44-1246
07
Uczeń z klasy III TK w lokomotywie ET22
08
Uczeń klasy III TK w kabinie lokomotywy ST44-1246
Młodzież z klasy III i IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego oraz III klasy technikum o kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego pod czujnym okiem Pana Profesora Aleksandra Polakowskiego, który w sposób profesjonalny omawiał budowę, utrzymanie oraz eksploatację pojazdów trakcyjnych, ponieważ kilkadziesiąt lat pracował właśnie na tej Sekcji.
Największym zainteresowaniem młodzieży cieszył się opis najnowszej sześcioosiowej lokomotywy w trakcji elektrycznej i po części w trakcji spalinowej DRAGON przeznaczonej do prowadzenia ciężkich pociągów towarowych o masie do 4.500 ton. Lokomotywa E6ACT Dragon jest pierwszą nową lokomotywą towarową po ET22, której produkcję zakończono w 1989 roku. Dragon charakteryzuje się dużą siłą pociągową do 374 kN, bezpieczeństwem użytkowania, atrakcyjną ceną, ekonomicznym użytkowaniem, bogatym wyposażeniem oraz bezawaryjnością.
Uczniowie mogli zapoznać się z wyposażeniem kabiny maszynisty oraz układem sterowania tej lokomotywy. Dużym zainteresowaniem również cieszyła się budowa, eksploatacja pojazdu trakcyjnego w ruchu spalinowym, lokomotywa ST44-1246, która była remontowana w przeglądzie "P4" w Bydgoszczy w firmie "PESA".
Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu oraz opiekunowie wycieczki składają na ręce Pana Dyrektora Zakładu Dolnośląskiego we Wrocławiu a także Pani Dagmary, serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu tych zajęć.
Sprawozdanie przygotowali:Roland Potoczny, Aleksander Polakowski
24.01.11
Tor doświadczalny Węglowo
Tor doświadczalny w Węglowie koło Żmigrodu
Na zaproszenie Pana profesora Waldemara Szulca - kierownika Toru Doświadczalnego w Węglowie koło Żmigrodu młodzież z III klasy technikum o kierunku technik transportu kolejowego obserwowali jeden z etapów badań hamulca pociągu ICE - L produkcji Talgo Hiszpania dla kolei DB. Proces obejmował ważenie składu złożonego z 21 wagonów, które polegało to na wielokrotnych przejazdach całego składu przez specjalną wagę zamontowaną na szynach.
03
Pan Borja Martinez Rodriguez z Hiszpani omawia proces ważenia składu TALGO
01
wspólne zdjęcie uczestników wycieczki zawodoznawczej w Żmigrodzie.
05
Obserwacja przejazdu składu TALGO podczas prób obciążeniowych przez specjalną wagę zamontowaną na szynach
06
Obserwacja przejazdu składu TALGO podczas prób obciążeniowych przez specjalną wagę zamontowaną na szynach
02
Pan Borja Martinez Rodriguez z Hiszpani omawia proces ważenia składu TALGO
Inżynier projektu Pan Borja Martinez Rodriguez z Hiszpani omówił specyficzny układ jezdny produkcji Talgo. Młodzież z wielkim zainteresowaniem brała udział w spotkaniu technicznym, nie brakło pytań w języku angielskim. Pan Szulc omówił i zademonstrował system sterowania urządzeniami srk na nastawni Toru Doświadczalnego. Mimo mroźnej pogody młodzież z dużym zainteresowaniem obserwowali cały proces ważenia składu TALGO oraz pracę dyżurnego ruchu na nastawni Toru Doświadczalnego.
Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu serdecznie dziękuję Panu Waldemarowi za udostepnienie zwiedzenia Toru Doświadczalnego
23.12.19
Sekcja handlowa we Wrocławiu
W dniu 13.12.2023 r. odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny" u przewoźnika w ruchu pasażerskim w Sekcji Handlowej we Wrocławiu Zakładu Zachodniego w Poznaniu Spółki "PKP INTERCITY" S.A.
Młodzież z klasy III i IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego pod czujnym okiem przedstawicieli pracodawcy, czyli Pani Instruktor Alicji, Pani Instruktor Magdy mogli zapoznać się z budową, zasadą działania kas fiskalnych użytkowanych na co dzień w pracy przez drużyny konduktorskie Spółki "PKP Intercity" S.A.
Dodatkowo w formie ćwiczeń młodzież doskonaliła umiejętności wystawiania biletu w różnych kombinacjach, zakończone wydrukami sporządzonego biletu na przejazd.
Innowacje - 01
Instruktaż wprowadzający do obsługi terminala biletowego prowadzony przez instruktor d/s. handlowych Panią Alicję z IC
Innowacje - 02
Instruktaż wprowadzający do obsługi terminala biletowego prowadzony przez instruktor d/s. handlowych Panią Magdę z IC
Innowacje - 03
Młodzież z klasy III i IV technikum podczas zajęć z zakresu obsługi terminala biletowego
Innowacje - 04
Zestaw terminali biletowych oraz kasy przygotowanych do zajęć
Innowacje - 05
Kasa biletowa oraz próbny bilet wykonany przez uczestników zajęć
Innowacje - 06
Andżelika, Oliwier z klasy IV TK podczas wprowadzania danych do zakupu biletu
Innowacje - 07
Pani Alicja, Pani Magda w trakcie zajęć edukacyjnych
Innowacje - 08
Uczestnicy podczas zajęć Innowacji Pedagogicznych
Innowacje - 09
Dodatkowe informacje od Pani Alicji. Oliwier oraz Bartosz z klasy IV TK z dużym zainteresowaniem słuchają wskazówek do przygotowania wybranej podroży
Innowacje - 10
Dodatkowe informacje od Pani Alicji. Oliwier oraz Bartosz z klasy IV TK z dużym zainteresowaniem słuchają wskazówek do przygotowania wybranej podroży
Innowacje - 11
Obserwacja wykonywanych czynności przez Panią Magdę podczas zajęć
Serdecznie dziękujemy za pokazanie tajników sprzedaży biletu na pociągu Spółki 'PKP Intercity" S.A. W imieniu Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu oraz własnym, składam podziękowanie Panu Dyrektorowi oraz Panu Z-cy Dyrektora ds. handlowych Zakładu Zachodniego w Poznaniu Spółki "PKP Intercity" S.A. a także Pani Alicji, Magdalenie za wkład, pomysłowość, zaangażowanie w przygotowanie zajęć edukacyjnych. Roland Potoczny
23.11.24
Dragon znaczy smok
W dniu 21.11.2023 r. odbyły się w roku szkolnym 2023 / 2024 pierwsze zajęcia edukacyjne pn. Innowacje Pedagogiczne "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny" u przewoźnika w ruchu towarowych w Sekcji Utrzymania i Napraw Pojazdów Trakcyjnych Wrocław Brochów Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu "PKP CARGO" S.A.
Przed rozpoczęciem zajęć na terenie Zakładu odbyły się obowiązkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące na terenie działalności Zakładu we Wrocławiu.
Młodzież z klasy III i IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego oraz III klasy technikum o kierunku technik elektroenergetyk transportu szynowego pod czujnym okiem pana profesora Aleksandra Polakowskiego, który kilkadziesiąt lat pracował właśnie na tej Sekcji oraz mistrza z tej Sekcji w sposób profesjonalny omawiali poszczególne stanowiska związane z budową, utrzymaniem pojazdów trakcyjnych eksploatowanych przez Spółkę - Zakład Dolnośląski we Wrocławiu "CARGO" S.A. oraz odpowiadali na pytania zadawane przez młodzież.
01
Uczestnicy wycieczki zawodznawczej z opiekunami na tle pojazdu trakcyjnego DRAGON
02
Uczestnicy wycieczki zawodznawczej z opiekunami na tle pojazdu trakcyjnego DRAGON
03
Uczestnicy wycieczki zawodznawczej z opiekunami na tle pojazdu trakcyjnego DRAGON
04
Nauczyciel Roland Potoczny poznaje układ sterowania (obsługi) pojazdu trakcyjnego DRAGON
05
Uczestnicy wycieczki obok pojazdu trakcyjnego ET22-051
06
Oliwier Waliś z klasy IV TK poznaje układ sterowania (obsługi) pojazdu trakcyjnego DRAGON
07
Uczestnicy wycieczki obok pojazdu trakcyjnego ET22-051
08
Uczestnicy wycieczki obok pojazdu trakcyjnego ET22-051
09
Uczestnicy wycieczki na nastawni WB22 Wrocław Brochów
10
Obserwacja dokonywania P1 na pojeździe trakcyjnym DRAGON
13
Jeden z pojazdów trakcyjnych trakcji spalinowej PKP Cargo
11
Młodzież podczas omawiania pracy przy Punkcie Kontrolnym WB22 "PKP CARGO" S.A.
12
Młodzież podczas omawiania pracy przy Punkcie Kontrolnym WB22 "PKP CARGO" S.A.
Największym zainteresowaniem młodzieży cieszył się opis najnowszej sześcioosiowej lokomotywy w trakcji elektrycznej i po części w trakcji spalinowej DRAGON przeznaczona do prowadzenia ciężkich pociągów towarowych o masie do 4.500 ton. Lokomotywa E6ACT Dragon jest pierwszą nową lokomotywą towarową po ET22, której produkcję zakończono w 1989 roku. Dragon charakteryzuje się dużą siłą pociągową do 374 kN, bezpieczeństwem użytkowania, atrakcyjną ceną, ekonomicznym użytkowaniem, bogatym wyposażeniem oraz bezawaryjnością. Uczniowie mogli zapoznać się z wyposażeniem kabiny maszynisty oraz układem sterowania tej lokomotywy. Dodatkowo uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z pracą na nastawni (Punkt Kontrolny) pojazdów trakcyjnych WB22 należącej do PKP CARGO S.A. Pani nastawnicza odpowiadała na wszystkie pytania zadawane przez młodzież a także omówiła pracę związanej z tym zawodem.
Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, opiekunowie wycieczki składają na ręce Pana Dyrektora Zakładu Dolnośląskiego we Wrocławiu a także Pani Dagmary, serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu tych zajęć.
Sprawozdanie przygotowali: Roland Potoczny i Aleksander Polakowski
23.11.16
EU44 PKP Intercity
W dniu 30.10.2023 roku uczniowie klasy 4 i 5 TE pod opieką prof. Marka Kramarza i Kazimierza Wiśniewskiego mogli spróbować swoich umiejętności w prowadzeniu pociągu na symulatorze pojazdu EU44 PKP Intercity w Warszawie.
Obsługa pociągu odbywała się na trasie Tczew - Gdynia Gł. i zawierała zadania jazdy pociągu w sytuacjach niestandardowych i niebezpiecznych mogących pojawia się w warunkach realnych podczas obsługi pociągu. Dodatkowo uczniowe mogli na chwilę wczuć się w rolę dyżurnego ruchu, który prowadził dana symulacje kolegi z zespołu.
02
Wnętrze symulatora EU44 i przedpole jazdy
03
Stanowisko obsługi symulatora
04
Prowadzenie pociągu "pod słońce"
05
Rola dyżurnego ruchu i tworzenie sytuacji w trakcie symulacji
06
Zapozanie się z pulpitem pojazdu EU44
07
Zdjęcie grupowe w hali symulatora
08
Kabina EU44 na platformie hydraulicznej, w dali EP09
Zajęcia dały obraz poziomu zdobytej wiedzy oraz wskazały kierunek jej uzupełnienia. Przypomnijmy, że symulator jest jednym z etapów egzaminu na świadectwo maszynisty, a zagadnienia m.in. ruchowe i sygnalizacji w początkowym etapie kariery maszynisty, czyli na egzaminie na licencję maszynisty.
23.11.09
Skansen w Jaworzynie Śląskiej
W dniu 07.11.2023 r. została zorganizowana wycieczka integracyjna / zawodoznawcza do Muzeum Kolejnictwa na Śląsku - Skansenu lokomotyw parowym i innych eksponatów dawnego kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Po raz pierwszy w tej wycieczce uczestniczyła młodzież z branżowej I klasy o kierunku technik logistyk oraz młodzież z klasy II i III o kierunku kolejowym. Podczas wycieczki uczniowie mogli zobaczyć dawne pojazdy trakcyjne zasilane parą, a także inne pojazdy trakcyjne, które są już tylko eksponatami kolejowymi. Młodzież mogła również zobaczyć dawne pomieszczenia służbowe pracowników w tym pokój lekarski, gabinet naczelnika sekcji, kasę biletową. Przewodnikiem całej wycieczki po Skansenie był Szymon Szczęśniak - uczeń V klasy technikum o kierunku technik transportu kolejowego Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem, a w szczególności dla uczniów I klasy branżowej dla których była to pierwsza wycieczka i to związana również częściowo z programem nauczania.
Skansen - 01
Kasa I BMA razem z wychowawcą i opiekunem Panią profesor Krystyną Sąsiadło
Skansen - 02
Klasa II i III TK z opiekunem Rolandem Potocznym
Skansen - 03
Uczestnicy wycieczki przed parowozami
Skansen - 04
Uczestnicy wycieczki w muzeum
Skansen - 05
Makieta kolejki
Skansen - 06
Lokomotywa elektryczna ET22, lokomotywa manewrowa oraz wagon socjalny
Skansen - 07
Uczestnicy wycieczki w muzeum
Skansen - 08
Kabina maszynisty lokomotywy ET22
Skansen - 09
Uczestnicy wycieczki w muzeum
Skansen - 10
Wejscie do zwiedzania
Skansen - 11
Pulpit sterowniczy do obsługi makiety kolejowej
Autorzy zdjęć: Szymon Szczęśniak, Stanislaw Habowski, Kacper Kotowski. W Imieniu Dyrekcji Szkoły, nauczycieli uczestniczących w tej wycieczce, młodzieży i moim własnym na ręce Pani
Dyrektor Skansenu w Jaworzynie Śląskiej składamy serdeczne podziękowanie za miłe przyjęcie i złożone życzenia dla młodzieży uczestniczących w tej wycieczce.
23.10.27
Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny
W dniu 25.10.2023 r. odbyły się kolejne zajęcia dydaktyczne u przewoźnika w ruchu pasażerskim w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny".
W tym dniu w naszej szkole pod kierunkiem Pani Alicji Pani Magdy z Zespołu ds. Instruktażu Handlowego "PKP Intercity" S.A. były prowadzone zajęcia edukacyjne z zakresu działalności, rodzajami pociągów oraz ulgami na przejazd stosowane podczas podróży pociągami Spółki "PKP Intercity" S.A.
Podczas zajęć teoretycznych były również prowadzone zajęcia praktyczne z pomocą materiałów dydaktycznych przygotowanych przez Panią Alicję i Panią Magdą.
innowacje_01
Klas II układanie zdjęć - miejsca specjalne w pociągach PKP
innowacje_02
Klas II układanie zdjęć - miejsca specjalne w pociągach PKP
innowacje_03
Klas II układanie zdjęć - miejsca specjalne w pociągach PKP
innowacje_04
Zdjęcia do ćwiczeń z zakresu zajęć z Innowacji Pedagogicznych
innowacje_05
Klasa III - przyporządkowywanie zdjęć do rodzajów miejsc specjalnych w pociągach Spółki PKP Intercity
innowacje_06
Klasa III - przyporządkowywanie zdjęć do rodzajów miejsc specjalnych w pociągach Spółki PKP Intercity
innowacje_07
Rozwiązywanie testu w zakresie zakupu biletu w pociągach Spółki PKP Intercity
W zajęciach uczestniczyła młodzież z klasy III oraz gościnnie klasy II technikum o kierunku technik transportu kolejowego.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, co śmiało można pokazać na załączonych zdjęciach. Roland Potoczny
23.10.03
TRAKO 2023
W dniu 22.09.2023 r. młodzież klas kolejowych Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu oraz Zespołu Szkół w Żarowie wzięła czynny udział w XV edycji międzynarodowych targów kolejowych TRAKO w Gdańsku, które są jednym z największych wydarzeń branży kolejowej w Europie.
Podczas tegorocznych targów młodzież z dużym zainteresowaniem mogła zobaczyć najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie techniki i infrastruktury kolejowej mobilności, stosowanej w kolejnictwie w Europie, jak i na świecie.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się pojazdy trakcyjne prezentowane przez światowych liderów branży transportowej, nowoczesną diagnostykę nawierzchni kolejowej, a także stoiska przedstawicieli z branży transportu kolejowego, gdzie mogli nabyć różne gadżety oraz uczestniczyć w konkursach organizowanych przez PKP Intercity pn "PKP Intercity dba o pasażerów", PKP Intercity przy współudziale Grupy PKP pn. "Transport kolejowy moją pasją" oraz konkursu PKP Intercity przy współudziale PKP CARGO pn. "Maszynista - zawód z przyszłością".
TRAKO 2023
Pojazdy trakcyjne
TRAKO 2023
Kabina maszynisty pojazdu trakcyjnego GRIFIN
TRAKO 2023
Kabina operatora maszyny drogowej
TRAKO 2023
Kadra nauczycieli na Starówce Gdańskiej
TRAKO 2023
Stoisko POLREGIO
TRAKO 2023
Kadra nauczycieli z Prezesem UTK
TRAKO 2023
Oczekiwanie na otwarcie Targów
TRAKO 2023
Wagon towarowy DB
TRAKO 2023
Moduł dojazdowy DMV
TRAKO 2023
Pojazd samojezdny
Na zakończenie targów młodzież z naszych dolnośląskich szkół złożyła deklaracje, że w przyszłym roku chcą brać czynny udział w Międzynarodowych Targach Kolejowych INNOTRANS w Berlinie.
Zespół Szkół Logistycznych we Wrocławiu oraz Zespół Szkół w Żarowie składa serdeczne podziękowanie Dyrekcji, Panu Naczelnikowi z Zakładu Zachodniego w Poznaniu za pomoc w zorganizowaniu tego wyjazdu.
23.10.02
Bilety blankietowe
W dniu 25.09.2023 r. w Zespole Szkół Logistycznych odbyły się pierwsze zajęcia edukacyjne w ramach Innowacji pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny". Zajęcia edukacyjne prowadziła Pani Alicja Furtak - instruktor ds. handlowych Zakładu Zachodniego w Poznaniu "PKP Intercity" S.A.
Tematem innowacji były bilety blankietowe.
1
Innowacje Pedagogiczne - uczniowie wypełniają blankiety
2
Innowacje Pedagogiczne - uczniowie wypełniają blankiety
3
Innowacje Pedagogiczne - uczniowie wypełniają blankiety
4
Innowacje Pedagogiczne -
uczniowie demonstrują wypełnianie blankietów
5
Innowacje Pedagogiczne -
uczniowie demonstrują wypełnianie blankietów
6
Innowacje Pedagogiczne - uczniowie demonstrują wypełnianie blankietów
Uczniowie dowiedzieli się, kiedy drużyny korzystają z biletów blankietowych, poznali zasady ich wystawiania. Podczas zajęć praktycznych mieli okazję wystawić bilet blankietowy bez ulgi, z ulgą, dla psa, dopłatę za brak dokumentu uprawniającego do ulgi, przejazd kombinowany. O konieczności wypisania opłaty pokładowej, opłaty dodatkowej lub braku opłat z podaniem powodu musieli zdecydować sami – na podstawie wcześniejszych zajęć. Pracowali z wykorzystaniem Cennika, kodów ofert, zniżek. Dowiedzieli się jak wyliczyć podatek i czy jest on w każdym przypadku
23.06.05
Rekrutacja i selekcja
W dniu 29.05.2023 r. w Zespole Szkół Logistycznych we Wrocławiu odbyły się już ostatnie zajęcia edukacyjne w ramach Innowacji Pedagogicznych Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny w roku szkolnym 20222023. Innowacje Pedagogiczne były prowadzone przez Pana Mariusza Kozielskiego - instruktora ds. handlowych z Zakładu Zachodniego PKP Intercity S.A. w Poznaniu.
W tych zajęciach uczestniczyła klasa III i IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego.
Tematami zajęć było: REKRUTACJA i SELEKCJA – podstawowe informacje, zasady i zachowanie podczas spotkań rekrutacyjnych. Omówienie technik rekrutacyjnych oraz zadań, z jakimi można się spotkać w trakcie Assessment Center. Oprócz tego, młodzież z klas kolejowych mogła zapoznać się między innymi z najczęściej zadawanymi pytaniami podczas Rekrutacji
- Jakie warunki muszę spełnić, żeby zostać konduktorem w PKP INTRERCITY
- Jak długo trwa szkolenie przygotowujące do pracy na stanowisku konduktora
- Co w przypadku dojazdów np. z Wrocławia Nie wyobrażam sobie dojeżdżać codziennie na zajęcia do Warszawy lub Gdyni.
- Czy w trakcie szkolenia będę otrzymywał wynagrodzenie
- Czym jest umowa lojalnościowa
- Jak wygląda egzamin na konduktora
- Jakie warunki pracy po okresie szkolenia oferuje PKP INTERCITY
- Jakie elementy składają się na wynagrodzenie konduktora
- Jak wygląda harmonogram pracy konduktora. Czy godziny pracy są stałe
innowacja01
Zajęcia prowadzone przez Pana Mariusza Kozielskiego
innowacja02
Uczniowie w czasie zajęć
innowacja03
Uczniowie w czasie zajęć
innowacja04
Uczniowie w czasie zajęć
innowacja05
Uczniowie w czasie zajęć
innowacja06
Uczniowie w czasie zajęć
innowacja07
Pytania i odpowiedzi
W dalszej części zajęć przedstawiono praktyczne przykłady postępowania konduktora w czasie wykonywania obowiązków służbowych. Uczestnicy mieli możliwość wcielenia się w rolę konduktora i sprawdzenia się w trudnej sytuacji z klientem, wykonywali zadania w grupach oraz pogłębiali swoją wiedzę nt. obowiązków konduktora. Wszystko po to, aby przybliżyć uczniom zakres wiedzy i kompetencji potrzebnych do wykonywania wspomnianego już zawodu.
23.05.22
Transport kolejowy 2023
W dniu 18.05.2023 uczniowie Zespołu Szkół logistycznych we Wrocławiu reprezentowali szkołę na VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo - Technicznej Transport kolejowy 2023 "Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość".
Ze szkół średnich nasza szkoła była jedyną z Polski, która brała udział w konferencji.
1
W oczekiwaniu na konferencję
2
Janusz, Nikodem i Piotr przed konferencją pod UTK
3
Prezentacja referatu przez Nikodema i Janusza
4
Janusz tłumaczy kapitule konferencji zawiłości swojego referatu_
5
Piotr wyjaśnia co zawarł w swoim referacie
6
Prezes UTK pan Ignacy Góra wręcza Januszowi i Nikodemowi wyróżnienie
7
I jeszcze rozmowa z panem Prezesem
9
Stres minął, po konferencji
Uczniowi wygłosili dwa referaty, pierwszy został przygotowany przez Janusza Gołaszewskiego z klasy 4 TK i Nikodema Wiśniewskiego z klasy 4 TEP pt. "Ergonomia na stanowisku pracy dyżurnego ruchu" za który otrzymali wyróżnienie Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.
Drugi został przygotowany przez Piotra Pastuszenkę pt. "Projekt budowy systemu automatycznej kontroli prędkości".
Oba referaty wzbudziły duże zainteresowanie koła naukowego konferencji, które reprezentowali profesorowie różnych politechnik. Po obu wywiązała się dyskusja profesorów z prelegentami.
Uczniowie otrzymali drobne upominki i mieli okazję zrobić sobie zdjęcie z Prezesem UTK oraz porozmawiać o sprawach kolejnictwa w Polsce już poza konferencją.
Oskar Olejnik
23.05.14
RegioPress nr 70 z maja 2023 r.
W miesięczniku RegioPress nr 70 z maja 2023 r. na stronie czwartej zamieszczony jest artykuł z wycieczki zawodoznawczej w Centrum Szkolenia Polregio w Częstochowie, gdzie młodzież brała udział w zajęciach praktycznych na symulatorze pracy maszynisty "Symulator NEWAG IMPULS oraz "Symulatorze EN57AL".
23.05.04
Przygotowanie pociągu pasażerskiego nr 7200
W dniu 26.04.2023 r. odbyły się zajęcia praktyczne u przewoźnika "PKP Intercity" S.A. w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny".
W tym dniu młodzież z klasy III i IV o kierunku technik transportu kolejowego uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych z zakresu przygotowania pociągu pasażerskiego nr 7200/1 relacji Zielone Góry - Lublin z wagonami do Hrubieszowa do wyjazdu części składu pociągu z grupy odstawczej "B" we Wrocławiu Głównym.
Uczniowie z w/w. klas mogła zobaczyć, jak wykonuje się szczegółową próbę hamulca z uwzględnieniem przeprowadzenia szczelności składu pociągu, a także zasadę działania hamulca szynowego. Czynności związane z próbą hamulca dokonywał starszy rewident taboru Pan Krzysztof M. który wyjaśniał procedurę wykonywania próby hamulca oraz odpowiadał na wszystkie pytania zadawane przez młodzież. W dalszym dniu zajęć uczniowie mogli zapoznać się z pracą na nastawni we Wrocławiu należącej do Intercity. Na zakończenie tego ciekawego dnia zajęć praktycznych, uczniowie zapoznali się z budową wagonów pasażerskich oraz budową zestawu kołowego z uwzględnieniem elementów tocznych, a także wad, usterek, które mogą wystąpić na zestawach kołowych obręczowych oraz na zestawach kołowych bezobręczowych tzw. monoblokach. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem, dużą wiedzą i aktywnością.
W imieniu Pani Dyrektor Szkoły oraz własnym składam serdeczne podziękowania dla Pana Dyrektora Zakładu Zachodniego w Poznaniu, Pana Dyrektora d/s. handlowych, a także Panu Naczelnikowi Sekcji Eksploatacji oraz Utrzymania Taboru we Wrocławiu za możliwość przeprowadzenia tych zajęć. Dziękujemy za duże zaangażowanie i merytoryczną wiedzę przekazaną przez Pana starszego rewidenta taboru kolejowego.
Z poważaniem Roland Potoczny
23.05.04
Kadry dla Przemysłu - 25 kwietnia 2023
W dniu 25.04.2023 r. z uprzejmości Pani Dyrektor Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu oraz Pana Naczelnika Sekcji Utrzymania Taboru we Wrocławiu w ramach współpracy programu "Kadry dla Przemysłu" młodzież z Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu z klasy I technikum o kierunku technik transportu kolejowego, mogła uczestniczyć w zajęciach praktycznych związanych z naprawą, budową oraz eksploatacją EZT użytkowanych w Spółce POLREGIO.
Zajęcia odbywały się między innymi na grupie naprawczej "I" - hali napraw, utrzymania składów EZT. Zajęcia prowadził brygadzista z tej Sekcji, gdzie omówił budowę, cel i proces naprawczy Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych.
Po części teoretycznej młodzież mogła zapoznać się z budową EZT - części biegowe, układ hamulcowy oraz poznać wyposażenie kabiny maszynisty.
Dodatkowo w trakcie zajęć Szymon Szczęśniak z klasy IV TK omówił budowę, pracę eksploatacyjną lokomotywy parowej PT47, która jest umieszczona jako zabytek obok grupy naprawczej "I".
W imieniu młodzieży, Dyrekcji Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, składam na ręce Pani Dyrektor Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu, Panu Naczelnikowi Sekcji Utrzymania Taboru serdeczne podziękowanie za możliwość pokazania cząstki kolei dla najmłodszych przyszłych kolejarzy
Z wyrazami szacunku Roland Potoczny
23.05.04
Nocna zmiana
W dniu 24 kwietnia 2023 roku 5-ciu uczniów klasy 4TEP uczestniczyło w szkoleniach dla maszynistów PKP Intercity S.A Zakładu Zachodniego we Wrocławiu z budowy i obsługi elektrycznego zespołu trakcyjnego ED250 zwanego PENDOLINO. Uczniowie wspólnie z maszynistami zapoznali się z podstawowymi elementami wyposażenia tego pojazdu w czasie prezentacji oraz w trakcie poruszanych dyskusji.
Uczestniczyli aktywnie, zadawali pytania do rozwikłania swoich wątpliwości, sporządzili notatki i rysunki.
W dalszej części szkoleń wraz z maszynistami poznali pojazd w praktyce, zaglądając do jego podzespołów, kabiny maszynisty. Uczestniczyli w realizacji podstawowych procedur obsługi w sytuacjach normalnych i awaryjnych.
Po niespełna 8 godzinach sprawdzili swój poziom przyswojonych informacji podczas testu wiedzy, który wypełniali wraz z pozostałymi uczestnikami wiedzy. W zajęciach tych oprócz zdobytej wiedzy i umiejętności uczniowe stali się przez chwilę częścią środowiska maszynistów, złapali wspólny język, stworzyli relację w zakresie tematyki zawodowej
23.04.13
Kadry dla Przemysłu
W dniu 03.04.2023 r. na zaproszenie Pana Prezesa Spółki "POLREGIO" S.A. w Warszawie w ramach współpracy programu "Kadry dla Przemysłu" po raz drugi młodzież z Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu z klasy II technikum o kierunku technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego mogła uczestniczyć w zajęciach praktycznych na najnowocześniejszym symulatorze pracy maszynisty "SYMULATOR NEWAG IMPULS" oraz "SYMULATORZE EN57AL" umieszczonego na ruchomej platformie w Centrum Szkolenia POLREGIO w Częstochowie.
1
Pokój socjalny w centrum Szkolenia POLREGIO
2
Wspólne zdjęcie przed symulatorem IMPULS
3
Pokój instruktora do wprowadzania symulacji pracy maszynisty
4
Lokomotywownia w Częstochowie POLREGIO
5
Instruktaż - szkolenie przed podjęciem pracy maszynisty w symulatorze IMPULS oraz EN57AL. Szkolenie prowadził pan instruktor maszynista z Wrocławia.
6
Udział młodzieży z ZSL w przygotowaniu i prowadzenieu symulacji pracy maszynisty
7
Przygotowanie do prowadzenia składu w kabinie symulatora EN57AL
8
Młodzież na stanowisku instruktora do wprowadzania danych jazd pociągów
9
Mateusz za sterami w kabinie symulatora IMPUS
10
Stanowisko pracy instruktora maszynisty
11
Mateusz na stanowisku instruktora symulatora EN57AL
12
Dyplomy potwierdzające szkolenie oraz upominki
Zajęcia odbywały się między innymi w kabinie maszynisty pod nadzorem Pana instruktora maszynistów z Zakładu Dolnośląskiego we Wrocławiu. Zapoznanie z pracą maszynisty obejmowało prowadzenie pociągu na odtworzonych trasach stanowiących odzwierciedlenie rzeczywistej pracy maszynisty. Trasy były różnorodnie konfigurowane z sytuacjami zdarzającymi się w życiu pracy maszynisty pojazdu trakcyjnego.
Podsumowując dzisiejsze zajęcia Pan instruktor pochwalił młodzież za dużą wiedzę w tym wiedzę dziewczyn. I podkreślił, że przyszli kolejarze z Wrocławia mogą z pełną determinacją podnosić swoje kwalifikacje w uzyskaniu licencji oraz świadectwa maszynisty.
W imieniu młodzieży, Dyrekcji Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, składam na ręce Pana Prezesa, Pani Dyrektor Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu, Pani Rzecznik Prasowej Spółki POLREGIO S.A. serdeczne podziękowanie za wspaniałą wycieczkę zawodoznawczą. Panu instruktorowi za włożony trud w prowadzeniu zajęć, a także za przemiłą atmosferę, przyjęcie młodzieży, poczęstunek a także otrzymane prezenty dla Pani Basi z Centrum Szkolenia POLREGIO w Częstochowie.
Z wyrazami szacunku Roland Potoczny
23.03.29
Urząd Transportu Kolejowego - Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów
W dniu 28 marca uczniowie klas czwartych z kierunków Technik transportu kolejowego i Technik elektroenergetyk transportu szynowego wybrali się na wycieczkę do Warszawy do Urzędu Transportu Kolejowego do Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów.
W centrum tym zabudowane zostały jedne z najnowocześniejszych symulatorów na świecie do przeprowadzania egzaminów maszynistów w celu uzyskania świadectwa maszynisty. Każdy, kto będzie chciał zostać maszynistą będzie musiał odbyć obowiązkową jazdę w symulatorze jako część egzaminu praktycznego.
Egzamin taki składa się z trzech części, pierwsza to test złożony ze 100 pytań, gdzie na każde pytanie są dwie minuty, następnie pytania z sygnalizacji, gdzie kandydat musi odpowiedzieć w 100 procentach, na egzaminie z sygnalizacji nie ma możliwości popełnienia błędu. Następnie jest egzamin praktyczny składający się z dwóch części, jazdy na symulatorze i jazdy na prawdziwym pojeździe.
01
Kabina nowoczesnej lokomotywy elektrycznej
02
Kolejny maszynista na szlaku
03
Maszynista z pociągiem stoi pod semaforem
04
Kabina elektycznego zespołu trakcyjnego
05
Kabina jednokabinowej lokomotywy spalinowej pod halą we Wrocławiu
06
Przyszły maszynista z naszej szkoły
07
W drodze do Warszawy w pociągu kategorii EIP
08
W Warszawie w Centrum Egzaminowaniai Monitorowania Maszynistów, przed symulatoramii_
09
Wyjazd EZT, pełna koncentracja
10
Zapoznanie z pulpitem lokomotywy
Nasi uczniowie właśnie poznali część dotyczącą jazd na symulatorze. W centrum znajdują się trzy symulatory:
- odwzorowujące kabinę lokomotywy elektrycznej,
- kabinę elektrycznego zespołu elektrycznego
- i kabinę jednokabinowej lokomotywy spalinowej.
Wszystkie symulatory zabudowane są na platformach ruchowych z możliwością ruchów w lewo/prawo, dół/góra i przód/tył, co stwarza realistyczne warunki prowadzenia pociągu.
Każdy z uczestników mógł osobiście poprowadzić pociąg i poznać jakie sytuacje mogą się zdarzyć na torach podczas pracy maszynisty. były symulowane różne zdarzenia:
- jak pęknięcie szyby czołowej,
- zerwanie sieci trakcyjnej,
- obrzucanie pociągu kamieniami,
- jazdy po torze lewym w kierunku przeciwnym do zasadniczego czy też wyświetlenie sygnału wątpliwego,
- a nawet wykolejenie lokomotywy.
Całe centrum przerosło nasze wyobrażenia o tym jak mogą wyglądać nowoczesne symulatory, będąc we wewnątrz straciliśmy poczucie czasu i każdy nie mógł uwierzyć, że czas tak szybko nam minął.
Dziękujemy całemu zespołowi z Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów za umożliwienie nam poznania tak nowoczesnego sprzętu i za poświęcony czas.
23.03.23
Zawodowiec Roku 2022
W dniu 14.03.2023 r. w hotelu Bellotto w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia ogólnopolskich nagród w konkursie ZAWODOWIEC ROKU 2022. Konkurs został zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz sponsora KGHM Polska Miedź S.A.
Miło nam poinformować, że nasz kolega Roland Potoczny otrzymał Wyróżnienie w dziedzinie TRANSPORT KOLEJOWY.
Wręczenie nagrody
01. Zawodowiec Roku 2022
Uczestnicy Zawodowiec Roku 2022
Serdecznie Gratulujemy tak dużego krajowego sukcesu!
23.03.22
Zajęcia dodatkowe - prowadzenie zespołu trakcyjnego ED74
W dniu 14.03.2023 klasa 4 TEP oraz w dniu 15.03.2023 klasa 3 TE uczestniczyła w dodatkowych dobrowolnych zajęciach edukacyjnych w temacie budowy i techniki prowadzenia elektrycznego zespołu trakcyjnego serii ED74.
Dzięki zaangażowaniu Dyrektora Zakładu Zachodniego PKP Intercity Pana Andrzeja Bokszczanina, uruchomiony został pociąg specjalny na odcinku Wrocław Główny - Węgliniec - Wrocław Główny. W ramach zajęć uczniowie w czasie przejazdu:
- obserwowali technikę prowadzenia pojazdu,
- działanie jego podzespołów
- oraz ugruntowali wiedzę z zakresu sygnalizacji kolejowej.
01 - Instruktor i uczniowie
Zajęcia edukacyjnye - budowa i technika prowadzenia elektrycznego zespołu trakcyjnego serii ED74.
Dzięki zaangażowaniu Dyrektora Zakładu Zach
02 - Na stacjii
Zajęcia edukacyjnye - budowa i technika prowadzenia elektrycznego zespołu trakcyjnego serii ED74.
03 - Uproszczona próba hamulca zespolonego
Zajęcia edukacyjnye - budowa i technika prowadzenia elektrycznego zespołu trakcyjnego serii ED74.
04 - Na peronie
Zajęcia edukacyjnye - budowa i technika prowadzenia elektrycznego zespołu trakcyjnego serii ED74.
05 - Zespół roboczy
Zajęcia edukacyjnye - budowa i technika prowadzenia elektrycznego zespołu trakcyjnego serii ED74.
Podczas postoju na st.Wegliniec mogli zaobserwować procedurę próby uproszczonej hamulca zespolonego oraz poznali elementy nadwozia i podwozia pojazdu.
Zajęcia poprowadził wykładowca przedmiotów zawodowych Kazimierz Wiśniewski Instruktor Maszynista z Zakładu Zachodniego PKP Intercity.
23.03.22
Spotkanie z przedstawicielami PKP Intercity Sekcja Eksploatacji Wagonów
W dniu 13.03.2023 uczniowie klas 2 TK i 4 TEP uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami spółki PKP Intercity Sekcja Eksploatacji Wagonów we Wrocławiu.
Tematem spotkania było omówienie podstawowych zadań w pracy na stanowiskach:
- rewident taboru,
- ustawiacz,
- manewrowy,
- elektromonter,
- rzemieślnik.
01 - Zajęcia - podstawowe zadania na stanowiskach pracy
Tematem spotkania było omówienie podstawowych zadań w pracy na stanowiskach rewident taboru, ustawiacz, manewrowy, elektromonter, rzemieślnik.
02-Zajęcia - podstawowe zadania na stanowiskach pracy
Tematem spotkania było omówienie podstawowych zadań w pracy na stanowiskach rewident taboru, ustawiacz, manewrowy, elektromonter, rzemieślnik.
03 -Zajęcia - podstawowe zadania na stanowiskach pracy
Tematem spotkania było omówienie podstawowych zadań w pracy na stanowiskach rewident taboru, ustawiacz, manewrowy, elektromonter, rzemieślnik.
Uczniowie po prezentacji od zaproszonych gości otrzymali gadżety.
23.03.16
PKP CARGO - 15.03.2023 r.
W dniu 15.03.2023 r. odbyły się zajęcia praktyczne w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny". W tym dniu młodzież z klasy III oraz IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego uczestniczyła w zajęciach u przewoźnika towarowego "PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów. Na tych zajęciach młodzież mogła zobaczyć codzienną pracę dyspozytora organizacyjnego pracy eksploatacyjnej, dyspozytora pociągowego, a także obowiązki odprawiacza pociągu w ruchu towarowym. Podczas tych Innowacji Pedagogicznych młodzież miała możliwość obserwacji dokonywania (procedury) szczegółowej próby hamulca na pociągu, a także procedurę wypełniania karty próby hamulca po wykonaniu próby hamulca zgodnie z obowiązującymi przepisami na PKP.
Chętni uczestnicy zajęć, mogli zaprezentować i wdrożyć sygnały dawane przy próbie hamulców zespolonych. Czynności związane z obowiązującymi sygnałami związanych z próbą hamulca były wykonywane pod czujnym okiem starszego rewidenta taboru Pana Tomasza.
cargo _01
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _02
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _03
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _04
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _05
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _06
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _07
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _08
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _09
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów - Dyspozytornia
cargo _10
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów - elektrowóz
cargo _11
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów - dokument
cargo _12
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _13
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
cargo _14
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów - radiotelefon
cargo _15
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów - dyzpozytornia
cargo _16
"PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów
Pani Dyrektor ZSL we Wrocławiu, a także Grono Pedagogiczne serdecznie dziękuję Panu Dyrektorowi Zakładu Dolnośląskiego we Wrocławiu Spółki "PKP CARGO" S.A., Panu Naczelnikowi Sekcji Wrocław Brochów oraz Panu starszemu rewidentowi taboru za umożliwienie przeprowadzenia praktycznych zajęć w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny".
23.03.04
Lokalne Centrum Sterowania - goście z Żarowa
Na zaproszenie Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu oraz nauczyciela Pana Rolanda Potocznego w dniu 03.03.2023 r. naszą szkołę w ramach wycieczki zawodoznawczej odwiedziła nas młodzież z klasy II technikum o kierunku technik transportu kolejowego z Zespołu Szkół z Żarowa celem zaprezentowania jednej z najnowocześniejszych pracowni Lokalnego Centrum Sterowania (LCS) w Polsce zainstalowanych w kilku szkołach w Polsce.
Żarów 1
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 2
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 3
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 4
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 5
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 6
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 7
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 8
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 9
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 10
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Żarów 11
Lokalne Centrum Sterowanie - zajęcia w pracowni Zespołu Szkół Logistycznych
Pod opieką pana R. Potocznego, a przede wszystkim uczniów z naszej szkoły (Jakub Wojciechowski, Jan Toporowski, Krzysztof Szczepanowski, Janusz Gołaszewski, Szymon Szczęśniak, Jakub Hetman, Jakub Miros, Oliwier Waliś, Maja Szewczyk oraz Szymona Wolan), młodzież z Żarowa mogła prowadzić rzeczywisty ruch pociągów, a także wypełniać niezbędną dokumentację techniczną potrzebną na stanowisku dyżurnego ruchu, a także wypełnianie rozkazów pisemnych.
Zajęcia te cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Z uzyskanych informacji od młodzieży możemy dumnie powiedzieć, że nasza młodzież jest przygotowana do dużych wyzwań i potrafi przekazać niezbędne wiadomości dotyczące pracy dyżurnego ruchu na Lokalnym Centrum Sterowania.
23.02.22
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku - Jaworzyna Śląska
Skansen 1
Skansen lokomotyw parowych - 1
Skansen 2
Skansen lokomotyw parowych - 2
Skansen 3
Skansen lokomotyw parowych - 3
Skansen 4
Skansen lokomotyw parowych - 4
Skansen 5
Skansen lokomotyw parowych - 5
Skansen 6
Skansen lokomotyw parowych - 6
Skansen 7
Skansen lokomotyw parowych - 7
Skansen 8
Skansen lokomotyw parowych - 8
Skansen 9
Skansen stacja Jaworzyna Śląska - 9
Skansen 10
Skansen lokomotyw parowych - 10
Skansen 11
Skansen lokomotyw parowych - 11
Skansen 12
Skansen lokomotyw parowych - 12
Skansen 13
Skansen stanowisko pracy - 13
Skansen 14
Skansen stanowisko pracy - 14
Skansen 15
Skansen lokomotyw parowych - 15
W dniu 08.02.2023 r. została zorganizowana wycieczka zawodoznawcza do Muzeum Kolejnictwa na Śląsku - Skansenu lokomotyw parowych i innych eksponatów dawnego kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.
Młodzież ucząca się w klasach branży kolejowej, a także z klasy w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali, mogła podziwiać dawne pojazdy trakcyjne zasilane parą, a także inne pojazdy trakcyjne, które są już tylko eksponatami kolejowymi. Uczniowie mogli zobaczyć również dawne pomieszczenia służbowe pracowników, w tym pokój lekarski, gabinet naczelnika sekcji, kasę biletową.
Z wielką satysfakcją możemy się pochwalić, że przewodnikiem całej wycieczki po Skansenie był Szymon Szczęśniak - uczeń IV klasy technikum o kierunku technik transportu kolejowego.
W Imieniu Dyrektor Szkoły, nauczycieli uczestniczących w tej wycieczce, młodzieży i moim własnym na ręce Pani Dyrektor Skansenu w Jaworzynie Śląskiej składamy serdeczne podziękowanie za miłe przyjęcie i złożone życzenia dla młodzieży uczestniczących w tej wycieczce.
23.01.23
Pojazd trakcyjny - technika jazdy
W dniu 3.01.2023 uczniowe klasy 4TEP Piotr Kowalski i Piotr Pastuszeńko brali udział w zajęciach dodatkowych, uczestnicząc przy czynnościach maszynisty w pociągach pasażerskich na odcinku Wrocław Główny - Katowice - Wrocław Główny. W czasie przejazdu uczniowie skonfrontowali wiedzę zdobytą na zajęciach edukacyjnych z obserwacją techniki jazdy, zasad ruchu kolejowego i sygnalizacji oraz budowy pojazdu trakcyjnego w czasie realnej obsługi pociągu przez maszynistę.
01
Pojazd trakcyjny - przejazd Wrocław Główny - Katowice - Wrocław Główny
02
Pojazd trakcyjny - na peronie
03
Pojazd trakcyjny - na peronie
04
Pojazd trakcyjny - przejazd Wrocław Główny - Katowice - Wrocław Główny
05
Pojazd trakcyjny - kabina
06
Pojazd trakcyjny - zegary
07
Pojazd trakcyjny - zegary
Przed ukończeniem zajęć uczniowie przystąpili do przykładowego egzaminu jak na Licencję Maszynisty - uzyskując wynik pozytywny. Zajęcia odbyły się pod patronatem Dyrektora Zakładu Zachodniego PKP Intercity S.A. Pana Andrzeja Bokszczanina, realizacji i opieka nauczyciel przedmiotów zawodowych Kazimierz Wiśniewski - Maszynista Instruktor Zakład Zachodni PKP Intercity S.A.
Pozdrawiam Kazimierz Wiśniewski
23.01.23
PKP Intercity - sprzedaż biletów
W dniu 18.01.2023 r. odbyły się kolejne zajęcia dydaktyczne u przewoźnika w ruchu pasażerskim w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny". W tym dniu w naszej szkole pod kierunkiem Pani Alicji Pani Magdy z Zespołu ds. Instruktażu Handlowego "PKP Intercity" S.A. były prowadzone zajęcia edukacyjne z zakresu prowadzenia sprzedaży biletu na pociągu Spółki "PKP Intercity" S.A. Uczniowie z klasy III. IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego podczas zajęć, w dwuosobowych grupach została zapoznana z procedurą sprzedaży biletu na pociągu oraz mogła na terminalach kasowych dokonać sprzedaży próbnych biletów w różnych wariantach i sytuacjach na pociągu.
23.01.20
ET25-002 "DRAGON"
W dniu 11.01.2023 r. odbyły się kolejne zajęcia dydaktyczne w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny". W tym dniu młodzież z klasy III oraz IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego uczestniczyła w zajęciach u przewoźnika towarowego "PKP CARGO" S.A. na stacji Wrocław Brochów. Na tych zajęciach młodzież mogła zobaczyć codzienną pracę dyspozytora taborowego, zapoznać się z budową, eksploatacją najnowocześniejszego pojazdu trakcyjnego eksploatowanego przez PKP CARGO tj. lokomotywę ET25-002 "DRAGON" produkcji NEWAG.
22.12.09
PKP Cargo zajęcia 8-16 listopad 2022
Innowacja pedagogiczna - bezpieczna podróż bezpieczny podróżny- PKP Cargo - zajęcia 8 - 16 listopada 2021
W dniach 08.11.2022 r. oraz 09.11.2022 r. odbyły się pierwsze zajęcia dydaktyczne w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny". W dniu 08.11.2022 r. młodzież z klasy III oraz IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego uczestniczyła w zajęciach u przewoźnika towarowego "PKP CARGO" S.A. Na tych zajęciach młodzież została zapoznana z obowiązującymi przepisami bhp, p. poż. na terenie działalności Zakładu Dolnośląskiego Spółki "PKP CARGO" S.A. we Wrocławiu oraz została zapoznana z halą napraw i utrzymania pojazdów trakcyjnych w Sekcji Utrzymania Taboru Wrocław Brochów.
22.12.09
Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny
Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny
W dniu 04.10.2021 r. została podpisana Umowa przez Panią Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, a Panem Dyrektorem Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu Spółki „CARGO” S.A. celem kontynuacji realizacji Innowacji Pedagogicznych „Bezpieczna podróż, bezpieczny podróżny”. W dniu 05.10.2021 r. została podpisana Umowa przez Panią Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, a Panem Dyrektorem z Zachodniego Zakładu w Poznaniu Spółki „INTERCITY” S.A. celem realizacji Innowacji Pedagogicznych „Bezpieczna podróż, bezpieczny podróżny”.
W Innowacjach Pedagogicznych będą uczestniczyły klasy III oraz IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego. Celem tych zajęć będzie realizacja podstawy programowej bezpośrednio u pracodawców kolejowych w ruchu pasażerskim i towarowym. Zajęcia będą prowadzone bezpośrednio na stanowisku pracy związanym z przygotowaniem (uruchomieniem) pociągu pasażerskiego i towarowego w drogę. Zapoznanie z budową i zasadą działania wagonów w ruchu pasażerskim a także z budową i eksploatacją pojazdów trakcyjnych w ruchu towarowym. Pracą drużyny konduktorskiej oraz trakcyjnej na pociągu. Z budową i zasadą działania układu jezdnego, hamulcowego wagonów. Z zasadą obsługi kasy fiskalnej na pociągu w ruchu pasażerskim. Z zasadą sprzedaży biletu na daną relację w pociągu pasażerskim. Zapoznanie z zasadą bezpieczeństwa prowadzenia ruchu „SMS” i innymi Rozporządzeniami w zakresie bezpieczeństwa prowadzenia, obsługi pociągu w ruchu pasażerskim oraz towarowym. Zapoznanie z procedurą rozmowy kwalifikacyjnej podczas przyjęcia do pracodawcy na kolei.
Zapraszamy wszystkich serdecznie do udziału w projekcie.
22.04.27
PKP Intercity S.A. i PKP Cargo S.A. 24-kwietnia-2002
Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny 26-27.04.2022
W dniu 26, 27.04.2022 r. odbyły się kolejne zajęcia dydaktyczne u przewoźników w ruchu pasażerskim i towarowym
w ramach Innowacji Pedagogicznych "Bezpieczna podróż bezpieczny podróżny". W dniu 26.04.2022 r. w Sekcji Pasażerskiej we Wrocławiu Zakładu Zachodniego w Poznaniu Spółki "PKP Intercity" S.A. pod kierunkiem Pani Alicji Pani Magdy z Zespołu ds. Instruktażu Handlowego, młodzież z klasy III technikum o kierunku technik transportu kolejowego podczas zajęć w grupach opracowywali zagadnienia.
Obowiązki konduktora:
- Jak powinien zachowywać się konduktor w trakcie wykonywania obowiązków?
- Co jest niedozwolone przez konduktora w trakcie wykonywania obowiązków służbowych?
- Jakie są podstawowe obowiązki konduktora podczas wykonywania obowiązków służbowych?
- Wypisać na jakie elementy biletu należy zwrócić uwagę podczas kontroli - bilet internetowy i zakupiony w kasie.