- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kolejarze
- Odsłony: 1489
W dniu 03.04.2023 r. na zaproszenie Pani Dyrektor z Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi z Warszawy praz Pani Dyrektor Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu Spółki "POLREGIO" S.A. w Warszawie w ramach współpracy programu "Kadry dla Przemysłu" po raz trzeci młodzież z Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu z klasy III technikum o kierunku technik transportu kolejowego, mogła uczestniczyć w zajęciach praktycznych na symulatorze pracy maszynisty "SYMULATOR NEWAG IMPULS" oraz "SYMULATORZE EN57AL" umieszczonego na ruchomej platformie w Centrum Szkolenia POLREGIO w Częstochowie.
Zajęcia odbywały się między innymi w kabinie maszynisty pod nadzorem Pana Mirosława, instruktora maszynistów z Zakładu Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Pana Waldemara, instruktora maszynistów z Zakładu Łódzkiego. Zapoznanie z pracą maszynisty obejmowało prowadzenie pociągu na odtworzonych trasach stanowiących odzwierciedlenie rzeczywistej pracy maszynisty. Trasy były różnorodnie konfigurowane z sytuacjami zdarzającymi się w życiu pracy maszynisty pojazdu trakcyjnego.
Podsumowując dzisiejsze zajęcia panowie instruktorzy docenili młodzież za dużą wiedzę. Podkreśli, że przyszli kolejarze z Wrocławia mogą z pełną determinacją podnosić swoje kwalifikacje w uzyskaniu licencji oraz świadectwa maszynisty.
W imieniu młodzieży, Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, składam na ręce Pana Prezesa, Pani Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Pani Dyrektor Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu Spółki POLREGIO S.A. serdeczne podziękowanie za wspaniałą wycieczkę zawodoznawczą.
Panom instruktorom za włożony trud w prowadzeniu zajęć, a także za przemiłą atmosferę, przyjęcie młodzieży, poczęstunek a także otrzymane prezenty dla Pani Basi z Centrum Szkolenia POLREGIO w Częstochowie.
Z wyrazami szacunku Roland Potoczny
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kolejarze
- Odsłony: 1410
Po raz czwarty uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu brali udział w organizowanej po raz VIII przez Urząd Transportu Kolejowego ogólnopolskiej konferencji naukowo-technicznej pod tytułem "Transport Kolejowy 2025: Przeszłość-Teraźniejszość-Przyszłość".
Tegoroczna edycja zgromadziła około 100 osób. Uczniowie, studenci i doktoranci związani z wieloma szkołami i uczelniami wygłosili 10 prezentacji na tematy z różnych obszarów kolei, a także zaprezentowali 6 plakatów podczas sesji plakatowej. W tym roku wiele tematów związanych było z przyszłością kolei. Wykłady były poświęcone nowoczesnym systemom, bezpieczeństwu, innowacjom. Autorzy prac przedstawili m.in. propozycję systemu kabinowego, który jest oparty na przetwarzaniu obrazu. Rozważali też kolej jako cel potencjalnych ataków terrorystycznych. Zastanawiali się nad możliwościami zastosowania sztucznej inteligencji w różnych sferach pracy na kolei czy korzystaniem z zaawansowanych technologii – od Internetu Rzeczy po rozszerzoną rzeczywistość.
Ważnym tematem, który pojawił się na sesji plenarnej było bezpieczeństwo pracy w transporcie kolejowym.
W tym roku ZSL we Wrocławiu reprezentował Piotr Prokop uczeń IV klasy TK z wykładem "Możliwości i zastosowanie AI w różnych dziedzinach kolei”. Wykład wzbudził zainteresowanie koła naukowego złożonego z profesorów i doktorantów wyższych uczelni, i to oni zadawali pytania naszemu uczniowi. Prezentacja naszego ucznia została doceniona przez pana Ignacego Górę, prezesa UTK, który wyróżnił Piotra poprzez wyróżnienie wręczone na koniec konferencji.
Po raz kolejny odnotowaliśmy sukces naszych uczniów, którzy interesują się kolejnictwem i mają pomysły doceniane przez kierownictwo UTK.
W tym roku byliśmy jedną z dwóch szkół średnich biorących udział w tym wydarzeniu.
Za każdym razem uczniowi są zachęcani i motywowani do udziału w tym ogólnopolskim wydarzeniu przez nauczyciela kolejowych przedmiotów zawodowych pana Oskara Olejnika, który pomaga w wyborze tematów i służy konsultacjami w przygotowaniu materiału.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kolejarze
- Odsłony: 1438
W dniu 08.04.2025 r. w ramach współpracy programu "Kadry dla Przemysłu" młodzież z Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu z klasy II i IV technikum o kierunku technik transportu kolejowego mogli uczestniczyć w zajęciach praktycznych na stacji Wrocław Główny - grupie naprawczej oraz na grupie odstawczej Sekcji Utrzymania i Napraw Taboru Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu Spółki "POLREGIO" S.A.
Przed zajęciami praktycznymi młodzież została zapoznana z obowiązującymi przepisami BHP w trakcie obywającej się wycieczki. Po tym szkoleniu młodzież z opiekunami udała się do Sekcji Napraw i Utrzymania EZT, gdzie pod czujnym okiem Pana Krzysztofa - Zastępcy Naczelnika Sekcji mogła zapoznać się z budową EZT, a także z zasadą działania układu sterowania, układu hamulcowego itd. na przykładzie EZT - ED72Ac, EN57FPS, EN57.
W dalszej części wycieczki młodzież udała się na grupę odstawczą "F" pod nadzorem nauczycieli, aby zapoznać się z procedurą dokonywania oględzin technicznych taboru, procedury wykonywania szczegółowej oraz uproszczonej próby hamulca wykonywanej przez Pana rewidenta, a także z obowiązującą dokumentacją pociągową (np. Mt-543, wypełnianie karty próby hamulca).
Podsumowując dzisiejsze zajęcia Pan Naczelnik pochwalił młodzież za dużą wiedzę, zainteresowanie, jednocześnie zapraszając do pracy w Spółce "POLREGIO" S.A. po zakończeniu edukacji w szkole średniej.
W imieniu młodzieży, Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, składam na ręce Pani Dyrektor Dolnośląskiego Zakładu we Wrocławiu, Panu Naczelnikowi Sekcji serdeczne podziękowanie za możliwość zorganizowania wycieczki zawodoznawczej.
Z wyrazami szacunku Aleksander Polakowski Roland Potoczny
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kolejarze
- Odsłony: 2099
Nasza szkoła wzbogaciła się o nowe narzędzie dydaktyczne, do nauki zawodu "Technik transportu kolejowego" oraz "Technik elektroenergetyk pojazdów szynowych".
Symulator odzwierciedla rzeczywisty pulpit maszynisty oraz szczegółowo wybrane trasy kolejowe w Polsce.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kolejarze
- Odsłony: 2055
W dniu 28.11.2024 w Warszawie na Politechnice Warszawskiej odbyła się VIII Konferencja Kultury Bezpieczeństwa w Transporcie Kolejowym zorganizowana przez Urząd Transportu Kolejowego.
Na początku roku 2024 Zespół Szkół Logistycznych we Wrocławiu, złożył wniosek do UTK o możliwość podpisania deklaracji w prawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.
Po spełnieniu wymogów prezes UTK zaprosił Zespół Szkół Logistycznych we Wrocławiu na VIII konferencję w celu podpisania deklaracji.
Na prośbę Pani Dyrektor, szkołę naszą reprezentował nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu kierunków kolejowych pan Oskar Olejnik, który w tym dniu podpisał deklarację w imieniu Pani Dyrektor. Deklaracja zobowiązuje każdego sygnatariusza do:
- kreowania prawidłowych postaw w pracy związanej bezpośrednio z ruchem pociągów.
- obliguje to każdego sygnatariusza do przestrzegania procedur dla zapewnienia bezpiecznego ruchu kolejowego.
Dotyczy to również placówek oświatowych w których są prowadzone kierunki związane z transportem kolejowym, aby placówki te czynnie przez nauczycieli przedmiotów zawodowych na kierunkach kolejowych kreowały i nauczały uczniów o przestrzeganiu procedur mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu kolejowym.
Polega to między innymi na tym, żeby nauczyciele przedmiotów zawodowych informowali przyszłych adeptów zawodów kolejowych, że w transporcie kolejowym nie ma dróg na skróty i każda procedura związana z ruchem pociągów ma na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa.
Jest to szczególne wyróżnienie dla Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, a zarazem wyzwanie dla nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy muszą te prawidłowe postawy zaszczepić w przyszłych adeptach sztuki kolejowej.
- Szczegóły
- Super User
- Kategoria: Kolejarze
- Odsłony: 2139
W dniu 18.11.2024 r. w ramach współpracy odbyły się zajęcia praktyczne u Zarządcy Infrastruktury Kolejowej - Zakładu Linii Kolejowych we Wrocławiu - Sekcja Wrocław Brochów.
Młodzież z klasy II i III technikum Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu o kierunku technik transportu kolejowego w ramach w zajęć edukacyjnych mogła zapoznać się z pracą, obowiązkami dyżurnego ruchu na LSC Wrocław Muchobór oraz nastawni wyposażonej w prowadzeniu ruchu na zasadzie działania przekaźników na podg Wrocław Muchobór.
Pod czujnym okiem i z dużym zaangażowaniem pracę dyżurnego ruchu na w/w. nastawniach zajęcia prowadził Naczelnik Sekcji Pan Sławomir Pietrzak oraz Instruktor Działu kontroli i instruktażu Zakładu Linii Kolejowych we Wrocławiu Pan Patryk Perlikowski. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem, wiedzą i aktywnością. Było dużo pytań, gdzie Pan Naczelnik i Pan Instruktor na wszystkie zadawane pytania udzielali wyczerpującej odpowiedzi z dużym naciskiem na łatwy zrozumiały przekaz nauczania, zagadnień związanych z prowadzeniem ruchu pociągów.
Młodzież mogła zobaczyć jak jest przygotowywana droga przebiegu dla pociągu na dwóch różnych nastawniach w uwzględnieniem występujących utrudnień w prowadzeniu ruchu, między innymi z zasadą informowania przez system DSAT.
W imieniu Pani Dyrektor Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu, opiekunów oraz młodzieży składamy serdeczne podziękowania dla Pana Dyrektora Zakładu PLK we Wrocławiu, Panu Naczelnikowi Sekcji Wrocław Brochów, Panu Instruktorowi za możliwość przeprowadzenia tak ciekawych zajęć.
Dziękujemy za duże zaangażowanie i merytoryczną wiedzę przekazaną przez Pana Naczelnika i Pana Instruktora, którzy nadzorowali ze strony Pracodawcy całe zajęcia.
Z poważaniem Roland Potoczny Aleksander Polakowski
































