poniedziałek, 26 maj 2025
Po raz czwarty uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu brali udział w organizowanej po raz VIII przez Urząd Transportu Kolejowego ogólnopolskiej konferencji naukowo-technicznej pod tytułem "Transport Kolejowy 2025: Przeszłość-Teraźniejszość-Przyszłość".
Tegoroczna edycja zgromadziła około 100 osób. Uczniowie, studenci i doktoranci związani z wieloma szkołami i uczelniami wygłosili 10 prezentacji na tematy z różnych obszarów kolei, a także zaprezentowali 6 plakatów podczas sesji plakatowej. W tym roku wiele tematów związanych było z przyszłością kolei. Wykłady były poświęcone nowoczesnym systemom, bezpieczeństwu, innowacjom. Autorzy prac przedstawili m.in. propozycję systemu kabinowego, który jest oparty na przetwarzaniu obrazu. Rozważali też kolej jako cel potencjalnych ataków terrorystycznych. Zastanawiali się nad możliwościami zastosowania sztucznej inteligencji w różnych sferach pracy na kolei czy korzystaniem z zaawansowanych technologii – od Internetu Rzeczy po rozszerzoną rzeczywistość.
Ważnym tematem, który pojawił się na sesji plenarnej było bezpieczeństwo pracy w transporcie kolejowym.
01
Uczeń IV klasy TK podczas prezentacji swojej pracy
02
Po skończonej prezentacji czas na zadawanie pytań
03
Widać radość i zadowolenia z wyróżnienia
04
Wręczanie przez Prezesa UTK wyróżenienia dla naszego ucznia Piotra Prokopa z IV TK
05
Podczas wykładu inauguracyjnego wygłoszonego przez Prezesa UTK
W tym roku ZSL we Wrocławiu reprezentował Piotr Prokop uczeń IV klasy TK z wykładem "Możliwości i zastosowanie AI w różnych dziedzinach kolei”. Wykład wzbudził zainteresowanie koła naukowego złożonego z profesorów i doktorantów wyższych uczelni, i to oni zadawali pytania naszemu uczniowi. Prezentacja naszego ucznia została doceniona przez pana Ignacego Górę, prezesa UTK, który wyróżnił Piotra poprzez wyróżnienie wręczone na koniec konferencji.
Po raz kolejny odnotowaliśmy sukces naszych uczniów, którzy interesują się kolejnictwem i mają pomysły doceniane przez kierownictwo UTK.
W tym roku byliśmy jedną z dwóch szkół średnich biorących udział w tym wydarzeniu.
Za każdym razem uczniowi są zachęcani i motywowani do udziału w tym ogólnopolskim wydarzeniu przez nauczyciela kolejowych przedmiotów zawodowych pana Oskara Olejnika, który pomaga w wyborze tematów i służy konsultacjami w przygotowaniu materiału.