piątek, 04 październik 2024
W dniu 25.09.2024 młodzież klas kolejowych Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu oraz Zespołu Szkół w Żarowie wzięła czynny udział w XIV edycji międzynarodowych targów transportowych InnoTrans 2024 w Berlinie, które są jednym z największych wydarzeń branży kolejowej w Europie i na świecie.
Podczas tegorocznych targów młodzież z dużym zainteresowaniem oglądała najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie techniki i infrastruktury kolejowej, mobilności, stosowanej w kolejnictwie w Europie, jak i na świecie.
01
Młodzieży z z opiekunami ZSL przed granicą Polską - Niemiecką na tle autobusu którym jedziemy na Międzynarodowe Targi Kolejnictwa INNO
02
Opiekunowie przed lokomotywą wielosystemową
03
Opiekunowie przez wagonem przeznaczonym do przewozu materiałów niebezpiecznych
04
Pani Edyta podczas zwiedzania kabiny maszynisty lokomotywy GRIFFIN_
05
Pan Aleksander przy symulatorze kolei Chin
06
Kabina maszynisty na lokom. GRIFFIN EU200
07
ZESTAW EZT firmy SIEMENS
08
Wagon kolei CD (Vectouro) z V=230 km na godz_
09
Uczniowie z kl. II TK (Krzysztof i Dawid) w kabinie maszynisty Griffina
10
Uczniowie z klasy II TKE w kabinie maszynisty na Griffinie
11
Uczniowie z kl. II TK (Ryszard, Mateusz oraz Wiktor) na tle lokom. GRIFFIN
12
Modele pojazdów kolejowych z Chin
13
Nowoczesny radiotelefon firmy KOLIBER
14
Uczniowie z kl. II TKE (Michał i Olek) w nowoczesnym wagonie
15
Zestaw kołowy z tworzyw sztucznych_
16
Rail Pantograph with Service Options
17
Lokomotywa wielosystemowa firmy STADLER
18
Najnowszy wagon pasażerski dla Spółki PKP Intercity
19
Lokomotywa wielostemowa firmy ALSTOM dla kolei DB
20
Lokomotywa przeznaczona do ruchu towarowego dla kolei Italii
21
Lokomotywy firmy ALSTOM dla kolei DB
22
Nowoczesny zestaw WC łącznie z systemem działania I
23
Nowoczesny zestaw WC łącznie z systemem działania II
24
Zestaw kołowy przeznaczony do max=140 km. na godz_
26
EZT dla kolei DSB firmy TALGO
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się pojazdy trakcyjne prezentowane przez światowych liderów branży transportowej. Na szczególną uwagę zasłużyły pojazdy trakcyjne między innymi lokomotywy "GRIFFIN" Spółki NEWAG produkowane dla "PKP Intercity" S.A. a także np. EZT firmy TALGO, a także lokomotywy Modula BFC, która została zaprezentowana na targach InnoTrans. Modula BFC ma dwa ogniwa paliwowe, każde o mocy 200 kilowatów, uzupełnione baterią o pojemności 160 kilowatogodzin, która znajduje się pod kabiną maszynisty. W przedniej części zamontowano 21 zbiorników wysokociśnieniowych o ciśnieniu 700 barów na wodór - co odpowiada 120 kilogramom. Według producenta powinno to umożliwić ciężką obsługę manewrową przez jeden dzień.
Poza najnowocześniejszymi pojazdami trakcyjnymi, dużym zainteresowaniem cieszyły się systemy bezpieczeństwa prowadzenia ruchu pociągu, budowy infrastruktury kolejowej, wyposażenia pojazdów trakcyjnych, w tym nowoczesne pantografy, zestawy kołowe itd. Technologie w dziedzinie szybkich kolei, a także symulatory pociągów, a w szczególności symulatora kolei chińskich ( z prędkością V=350 km/h).
Uczniowie zwrócili także uwagę na nowinkę technologiczną, stosowaną w USA, w zakresie budowy podkładów kolejowych torowiska z tworzywa sztucznego, pochodzącego recyklingu opon.
Na zakończenie targów młodzież z naszych dolnośląskich szkół złożyła deklaracje, że w przyszłym roku chcą brać czynny udział w Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO w Gdańsku.
Kierownik wycieczki: Roland Potoczny